Koncertní sál v Brně bude stát dvě miliardy místo 1,3 miliardy K

Publisher
ČTK
27.02.2020 07:30
Czech Republic

Brno


Brno – Stavba koncertního sálu v Brně nazvaného Janáčkovo kulturní centrum by měla stát kolem dvou miliard korun oproti původně plánované částce 1,3 miliardy. Novinářům dnes o zvýšení nákladů řekli primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) a její náměstek Tomáš Koláčný (Piráti). Důvodem je přesun technologického centra ze střechy do spodní části budovy. Přibude také míst v podzemních garážích a součástí prací bude oprava povrchů v přilehlých ulicích. Stavba by podle Koláčného mohla začít na konci letošního nebo začátku příštího roku.


Koncertní sál mezi Besední a Veselou ulicí má nabídnout 1250 míst pro návštěvníky. Zázemí v něm najde Filharmonie Brno, které nyní chybí prostory pro koncertování. Ministerstvo kultury přislíbilo na stavbu 600 milionů korun, město s ním bude jednat o zvýšení podpory. Dalších 100 milionů slíbil kraj.

Radní Brna dnes na svém zasedání schválili druhou aktualizaci investičního záměru k výstavbě Janáčkova kulturního centra. Dokument upřesňuje rozsah investice a náklady. "Zvýšené náklady jsou vyvolané tím, že se přesune technologické centrum ze střechy do spodní části budovy," uvedla Vaňková. Na střeše by podle Koláčného technologické centrum, jehož hlavní součástí je vzduchotechnika, působilo kvůli vibracím problémy pro akustiku nebo statiku sálu.

Aktualizace počítá i s možným rozšířením podzemních garáží o 50 parkovacích míst, bezbariérovým prostorem pro infocentrum Turistického informačního centra města Brna a podzemním propojením Janáčkova kulturního centra se sousedním Besedním domem, uvedl Koláčný. Nový návrh zahrnuje také edukační centrum ve dvorním traktu a rekonstrukci a úpravu povrchů blízkých ulic Solniční, Besední a Veselá.

Vaňková loni očekávala, že stavba začne letos v létě. Koláčný dnes uvedl, že se začne stavět až na konci letošního nebo začátku příštího roku. Očekávaná doba realizace se tak prodloužila do roku 2023.

V místě už jsou podzemní garáže zhruba za čtvrt miliardy korun s téměř 200 místy, zatím ale nejsou zprovozněné. Čeká se s nimi na stavbu sálu.
0 comments
add comment

Related articles