Brno vyhlásí veřejnou sbírku na varhany v koncertním sálu

Publisher
ČTK
15.09.2021 15:30
Czech Republic

Brno


Brno – Brno v pátek vyhlásí veřejnou sbírku na varhany v plánovaném Janáčkově kulturním centru. Novinářům to dnes po jednání rady řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní se město inspirovalo sbírkou na varhany ve svatovítské katedrále. Podmínky sbírky i účet město zveřejní v pátek. Stavba koncertního sálu za dvě miliardy korun, který nabídne 1200 míst pro posluchače, by měla začít příští rok v létě.


Vyhlášení sbírky schválili radní. Uskuteční se v pátek při zahajovacím koncertu brněnské filharmonie. "Inspirovali jsme se sbírkou ve svatovítské katedrále, kde je vybráno už 80 milionů korun," uvedla Vaňková. Podle ní si lidé, kteří přispějí, symbolicky koupí část varhan.

Cena varhan zatím není známá. Pokud náklady pokryje sbírka, přebytek město využije na vybavení koncertního sálu. Když se vybere méně, doplatí zbytek město.

Na samotné varhany město vypíše vlastní soutěž. "Ve spolupráci s odborníky stanovíme zadání, co varhany musejí splňovat, aby nejen vyhovovaly, ale aby i přesně odpovídaly kubatuře sálu, a tedy nebyly ani moc silné, ani moc slabé," uvedl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný (Piráti). Podle něj město osloví výrobce po Evropě i celém světě.

Koncertní sál bude na rohu ulic Veselá a Besední. Nad garážemi s téměř 200 místy, které v minulosti vznikly zhruba za čtvrt miliardy korun, bude budova s šesti podlažími. Kromě samotného sálu pro 1200 posluchačů bude mít šatny, zázemí, sklady, ale také zkušebny a prostor pro technologie. Součástí stavebních prací je i stavba propojení s Besedním domem.
0 comments
add comment

Related articles