Brno má stavební povolení pro nový kulturní sál v centru města

Source
Jan Tomandl
Publisher
ČTK
11.06.2020 16:30
Petr Hrůša
Atelier M1 architekti s.r.o.


Brno - Brno má stavební povolení pro Janáčkovo kulturní centrum, tedy nový koncertní sál pro filharmonii. Druhá etapa projektu naváže na vybudované podzemní garáže v prostoru mezi Veselou a Besední ulicí v centru města. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) doufá, že stavební práce začnou nejpozději na jaře 2022.


Lhůta pro podání odvolání už uplynula, Vaňková tedy předpokládá, že stavební povolení je pravomocné. Lze proto zahájit práce na podrobné dokumentaci, což potrvá necelý rok. Zároveň vznikne akustický model sálu pod patronací zkušeného Japonce Jasuhisa Tojoty. Následně začne výběr zhotovitele.

Brno i přes očekávaný hospodářský propad očekává, že stát bude projekt spolufinancovat. Na celkových nákladech kolem dvou miliard korun by se měl podílet nejméně 600 miliony korun. Radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti) jednal s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), ten jej prý ujistil o trvající podpoře. Město se pokusí ještě vyjednat zvýšení státního příspěvku. Kraj by měl poskytnout 100 milionů, zbytek město.

S komplikovanou přípravou výstavby Janáčkova kulturního centra je dlouhodobě spojený problém trafostanice hotelu International, kterou se město snaží získat víc než 15 let. Zasahuje totiž do prostoru před budoucím sálem.

"Po řadě složitých jednání se podařilo najít s majiteli hotelu dohodu na formě majetkového vypořádání, ke které se v současnosti ladí technické detaily," uvedl radní pro majetek Róbert Čuma (Piráti).

Do podzemních garáží se vejde až 180 aut. Zatím jsou ale zavřené. Kvůli změnám v projektu sálu je totiž nutné upravit statiku a nosnost podzemní části stavby. Do hlediště sálu vybaveného varhanami a prostorným pódiem se vejde až 1200 lidí.

Prostranství před sálem se bude pravděpodobně jmenovat náměstí Ludvíka Kundery. Město tak uctí klavíristu, muzikologa, žáka Leoše Janáčka a prvního rektora Janáčkovy akademie múzických umění.
0 comments
add comment

Related articles