Karlovarské Císařské lázně mají stavební povolení i příslib peněz

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
30. 11. 10. 01:15


Karlovy Vary - Rekonstrukce historicky cenných Císařských lázní v Karlových Varech už má platné stavební povolení a podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) i příslib dotací. Přestavba za asi 800 milionů korun by tak mohla začít v dubnu příštího roku, řekl dnes novinářům Novotný.

    Podle hejtmana by financování nákladné rekonstrukce historického objektu, který roky chátrá, mělo být z více zdrojů. "Prvním zdrojem budou prostředky Karlovarského kraje, dalším peníze města Karlovy Vary, třetím Regionální operační program a posledním Integrovaný operační program ministerstva kultury," uvedl Novotný. Právě od ministerstva kultury by kraj jako majitel objektu, chtěl získat nejvíce peněz, asi 400 milionů. Velký vliv ale bude mít výsledek výběrové řízení a hodnota vítězné nabídky.
    Nový karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) dnes potvrdil, že nové vedení magistrátu dodrží slib předešlého vedení a na rekonstrukci poskytne město 100 milionů korun.
    Přípravy žádostí o dotace ale ještě nejsou u konce, protože na jeden projekt není možné čerpat dotace ze dvou operačních programů EU. Část projektu tak bude muset být z celkové přestavby vyčleněn.
    V Císařských lázních, reprezentativní budově z roku 1895, vzniknou téměř úplnou přestavbou vnitřku prostory pro muzejní expozice lázeňství a Karlovarského kraje. Bude tam výukové nebo informační středisko, velký víceúčelový sál pro více než 400 lidí, který bude sloužit jak pro společenské akce, tak i pro filmové projekce. Část prostor budovy by měla zřejmě sloužit jako zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr. Zachován ale zůstane zdobný Zanderův sál, který je hlavní chloubou budovy bývalých lázní.
    Město a kraj zatím hledají způsob, jak budovu po rekonstrukci spravovat. Podle Novotného je jasné, že minimálně pět let, dokud bude platit podmínka udržitelnosti projektu, která zároveň zakazuje komerční využití, budou náklady na provoz vysoké. Vždyť jen nyní, kdy se budova jen temperuje a hlídá, stojí kraj ročně provoz dva miliony korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články