Karlovy Vary se vzdaly záměru prodat historické Lázně I

Vložil
ČTK
09.03.2006 08:45
Karlovy Vary

KARLOVY VARY - Jeden z nejcennějších historických objektů Karlových Varů, Císařské lázně nebo-li Lázně I, si město ponechá ve svém vlastnictví a neprodá je. Nyní hledá možnosti, kde vzít stamiliony korun, aby tuto budovu ve slohu klasicistního romantismu s použitím renesančních a barokních prvků zachránilo před úplnou zkázou.

Nejpravděpodobnějším financováním opravy budou peníze z Evropské unie a zbytek si radnice půjčí. Všechny ostatní iniciativy sehnat soukromého investora na opravu lázní selhaly, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) v regionální příloze.
Karlovy Vary se v případě Lázní I nebudou snažit ani o dlouhodobý pronájem. Založí obecně prospěšnou společnost Císařské lázně, která se bude o objekt starat. "Zanedlouho vznikne konečná podoba studie využitelnosti lázní. Musíme v Bruselu přesně definovat náš záměr s touto budovou. Podmínkou pro přidělení dotace z unie je třeba to, že objekt může být komerčně využíván jen z dvaceti procent," řekla MfD náměstkyně primátora Monika Makkiehová.
Císařské lázně by měly sloužit jako multifunkční centrum pro potřeby festivalů nebo kongresů. Město uvažuje i o Balneologickém ústavu a knihovně. "Městu už 15 let chybí výzkum a vývoj v  balneologii. Sídlo takovéhoto institutu by mělo být právě ve Varech," řekl Alexandr Rebjonok z největší karlovarské lázeňské společnosti Imperial.
Předpokládané náklady na rekonstrukci objektu jsou prozatím odhadovány na 450 až 600 milionů korun. Tři čtvrtiny by financovala unie a zbytek by magistrát získal prostřednictvím dlouhodobé půjčky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články