Karlovarský kraj převezme přípravu oprav Císařských lázní

Vložil
ČTK
24.02.2017 16:00
Karlovy Vary

foto: www.karlovy-vary.cz

Karlovy Vary - Karlovarský kraj převezme přípravu rekonstrukce Císařských lázní. Stane se také právním nástupcem sdružení kraje a města Karlovy Vary, které mělo dosud národní kulturní památku ve výpůjčce. Bude to ale možná znamenat i opětovnou úpravu projektu rekonstrukce, řekla ČTK hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO).


"Dalšími kroky bude seznámení se se všemi dokumenty a s projektem. Na předělaný projekt je už vydané stavební povolení. Musíme ale zhodnotit všechny varianty a hovořit také s veřejností. Současný projekt je totiž více zaměřen na cestovní ruch, jsou v něm například apartmány," uvedla Vildumetzová.

Jenže pokud by byla šance na získání dotace na pokrytí většiny nákladů rekonstrukce, které se podle posledních odhadů mají vyšplhat k 600 milionů, neměl by být objekt komerčně využíván. To by znamenalo opět přepracování projektu. Jednou ze zvažovaných možností je přesunutí základní umělecké školy do budovy Císařských lázní, naznačila hejtmanka.

Ačkoli ze společného sdružení vypadlo město Karlovy Vary, podle jeho primátora Petra Kulhánka (KOA) sliby spolufinancování a podílu města na provozních nákladech trvají.

"Nyní se sejdeme s hejtmankou a řekneme si, co bude následovat. Jestli se bude znovu diskutovat o využití Císařských lázní, jestli bude potřeba měnit projekt a podobně," řekl ČTK Kulhánek.

Dosud se počítalo s tím, že kraj dá na rekonstrukci 200 milionů korun, město 100 milionů, Integrovaný program rozvoje území (IPRÚ) asi 130 milionů a zbytek poskytne stát.

Jenže Evropská komise přehodnotila dosud platné pravidlo, že na jeden projekt může jít maximálně pět milionů eur (asi 135 mil. Kč). To by znamenalo, že by se mohl zvýšit i příspěvek z IPRÚ, což by výrazně ušetřilo peníze městu a kraji. Podle Kulhánka ale bude potřeba nejprve nová pravidla převést do legislativy České republiky, což může trvat nejméně rok.
0 komentářů
přidat komentář

Související články