Jablonec se připravuje na rekonstrukci budovy radnice

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
11.01.2008 15:00
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - Jablonec nad Nisou připravuje rozsáhlou rekonstrukci radnice. Pětasedmdesát let stará stavba, která je nejvýznamnější funkcionalistickou památkou Libereckého kraje a slouží v současné době jen jako úřad, se přemění na správní, informační a kulturní centrum města. Město chce, aby se budova stala vstupní branou do Jizerských hor, řekl dnes ČTK ředitel odboru financí a majetku Ondřej Frič.
Pražská firma VPÚ Deco už zpracovává pro městský úřad studii přestavby, stavebně technický a historický průzkum a předběžnou studii proveditelnosti. Město zaplatí za podklady, které bude mít do tří měsíců k dispozici, s daní 7,5 milionu korun. Další miliony bude stát projektová a prováděcí dokumentace. Přestavba radnice přijde na stovky milionů korun a město na ni chce získat dotace z unie i od státu, jeho spoluúčast by pak mohla tvořit jen necelou desetinu nákladů. "Bez dotací bychom se do oprav nemohli pustit, chceme využít prostředky na regeneraci městských center," poznamenal místostarosta Lukáš Pleticha.
Důkladnou přípravou přestavby se chce město vyhnout špatným a necitlivým zásahům, které by památku poškodily. Stavbaři si při minulých opravách chtěli ušetřit práci a díky tomu si uchovala budova původní cenné detaily. Například masivní kulatý stůl v zasedací místnosti je skrytý pod umakartovými deskami, stejně jako stylové dveře. Současně s obnovou stavebních detailů chce radnice vybavit úřad i novými technologiemi.
Nová jablonecká radnice, v níž sídlí městský úřad, je funkcionalistická správní budova s 51 metrů vysokou věží. Stavba pochází z let 1931 a 1932. Na její výstavbě se tehdy podílelo 1900 dělníků výhradně z místních firem.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
autor?
13.01.08 10:33
google
ave
13.01.08 05:18
zobrazit všechny komentáře

Související články