Radnice v Jablonci nad Nisou bude od července národní kulturní památkou

Vložil
ČTK
01.07.2024 07:30
Jablonec nad Nisou

Karl Winter


Jablonec nad Nisou - Radnice v Jablonci nad Nisou bude od 1. července národní kulturní památkou. Město do renovace funkcionalistické budovy, která loni oslavila devadesátiny, investovalo přes 150 milionů korun, řada míst ale stále na obnovu čeká. Patří k nim obřadní síň, ale také podzemí radnice, kde bývala vyhlášená restaurace a vinárna Boccaccio. Její provoz ukončila před 30 lety havárie kanalizace, dnes slouží jako skladiště, řekl ČTK tajemník magistrátu Marek Řeháček.


Většinu oprav a rekonstrukcí v památkově chráněné budově financovalo zatím město ze svého. Díky zařazení mezi národní kulturní památky má teď podle primátora Miloše Veleho (ODS) město větší šanci získat na obnovu radnice dotace. Aktuálně připravuje další etapu za 25 milionů korun. "Máme šanci žádat o dotaci z Evropské unie, když to dobře dopadne, měla by být 14 milionů korun. Rádi bychom udělali výměnu portálu, sanaci bočního zdiva a co bude hodně důležité pro veřejnost je, že bychom chtěli zpřístupnit léta zavřené balkony," doplnil primátor.

Radnici v Jablonci postavili v letech 1931 až 1933, je významnou stavbou československé meziválečné architektury a nejznámější stavbou libereckého architekta Karla Wintera. Na obnově cenné budovy se pracuje od roku 2012, vrací se do podoby, jakou měla ve 30. letech minulého století. Opravený je plášť včetně oken a věže, nejviditelnější proměna je patrná u zasedacích sálů, do původní podoby se vrátila například i kancelář primátora.

Ne všechno se ale zachovalo, třeba sály mají kvůli dřevomorce nové parketové podlahy, pod obložením ale objevili dělníci původní zasunovací dveře, které oddělovaly hlavní sál od sousedního salonku. Umakart ze 70. let skrýval také původní oválný stůl sálu 201. Stoly, židle, ale také třeba osvětlení, nahradily repliky vyrobené podle původních Winterových návrhů. Vestibul radnice zdobí lampy podle původních architektových návrhů, na které v době stavby nezbyly peníze. Loni se úprav dočkalo kino, obnovit nechalo město také vitráže na schodišti.

V další fázi se kromě jiného počítá se sanací žulového soklu budovy a revizí ocelových mříží. "Radnice také dostane nové vstupní dveře vyrobené podle původního Winterova návrhu, ty současné dřevěné nejsou původní, jsou z 90. let," řekl Řeháček. Aktuálně podle něj diskutují s architekty také o přestavbě obřadní síně, ani ta není původní. "Tam, kde je dnes, byla ve 30. letech kavárna. Vzniknout by tam měl multifunkční městský sál, který bude sloužit obřadům i dalším událostem, s přístupem na balkon nad hlavním portálem," dodal tajemník.
0 komentářů
přidat komentář

Související články