Jablonecká radnice oslaví příští rok 90 let, nabídne komentované prohlídky

Vložil
ČTK
01.12.2022 18:55
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - Funkcionalistická budova radnice v Jablonci nad Nisou oslaví příští rok 90. výročí svého dokončení a uvedení do provozu. Vedení města chce proto ve spolupráci s městskou společností Kultura Jablonec zpřístupnit ve větší míře interiéry veřejnosti. Nabídne komentované prohlídky, ta první se uskuteční ve středu 1. února a vstupenky je možné si v předprodeji zajistit už teď, řekla dnes ČTK Radana Schaeferová z Kultury Jablonec.


Komentované prohlídky jsou zatím naplánované na každou první středu v měsíci od února až do 6. prosince s výjimkou prázdninových měsíců a září. "Zájemci ale ani v létě o prohlídku nepřijdou, o prázdninách máme denně od 10:00 výstupy na vyhlídku na radniční věži, které jsou spojené s prohlídkou radnice, lidé je mají rádi, protože se mohou svézt i páternosterem," doplnila Schaeferová. Už teď si mohou zájemci prohlídku radničních interiérů rezervovat přes web Kultury Jablonec, prostřednictvím portálu e-vstupenka nebo na recepci Eurocentra.

"Upřednostňujeme nákup vstupenky předem, zájemce tak získá jistotu svého místa na prohlídce a zároveň garanci toho, že se prohlídka uskuteční. On-line předprodej končí vždy 24 hodin před začátkem akce. Přijít bez vstupenky bude riskantní, protože skupina na prohlídku může být naplněná," uvedla Schaeferová. Na každou prohlídku je podle ní připraveno 40 vstupenek, prohlídka přijde na 60 korun, cena zahrnuje i výroční turistickou vizitku.

Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Postavili ji v letech 1931 až 1933 a je nejvýznamnější a nejznámější stavbou Karla Wintera. Architekt nestojí jen za podobou samotné budovy a jejím řešením, ale navrhoval radnici do posledního detailu včetně osvětlení nebo klik. V průběhu realizace vytvořil Winter na tisíc výkresů. Interiéry včetně vybavení navrhl v duchu meziválečné moderní architektury, do níž se promítly vlivy konstruktivismu a funkcionalismu. V zasedacím sále se zastupitelstvo sešlo poprvé 10. února 1933.

Vedení města v minulých letech investovalo do obnovy památkově chráněné budovy desítky milionů korun, aby jí vrátilo původní lesk. Díky detailním nákresům se v budově objevily také prvky, na které při její výstavbě nezbyly peníze, jako třeba lucerny ve vestibulu. Nejviditelnější změnu prodělaly zasedací sály, na nichž se pracovalo od roku 2016. Zmizelo umakartové obložení, které zakrývalo některé původní prvky. Chybějící vybavení, jako jsou třeba stoly, židle a osvětlení, nahradily repliky vyrobené pod původních Winterových návrhů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články