Po tříleté přestávce bude přístupná věž radnice v Jablonci

Vložil
ČTK
03.07.2018 12:50
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - Po tříleté pauze bude od příštího týdne veřejnosti přístupný ochoz 51 metrů vysoké věže radnice v Jablonci. V minulosti v letní sezoně na věž vystoupalo až 800 turistů, kvůli opravě fasády ale byla vyhlídka naposledy otevřená v roce 2015. První výstup na věž je naplánovaný na pondělí 9. července, uvedla Radana Schaeferová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy na věž zajišťuje.


Podívat se na Jablonec z ptačí perspektivy nelákalo před uzavřením věže pouze turisty, ale hojně přicházeli i místní. "Jablonečáci se rozhlédnou a ukazují si, kde bydlí, kam chodí do školy nebo na zmrzlinu. Turisté se víc vyptávají, co je kde za kopec nebo za zajímavou stavbu. Za jasného počasí je krásně vidět až na Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben nebo Císařský kámen," uvedla jedna z průvodkyň na věži Alexandra Pohoževa.

Věž se nachází na radnici postavené v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Památkově chráněná budova se řadí mezi významné stavby československé meziválečné architektury, v posledních letech se postupně opravuje interiér i exteriér. Od roku 2013 město i díky dotacím na obnovu radnice vydalo přes 50 milionu korun. Peníze šly na opravu oken, fasády či zasedacích místností. Vestibul má od loňského roku lucerny, které v něm dosud chyběly, protože na jejich výrobu při výstavbě radnice nezbyly peníze. Letos má město v rozpočtu na radnici připraveno 17 milionů korun, většina peněz půjde do obnovy největšího sálu zastupitelstva.

"Jablonecká radnice je po architektonické stránce výjimečná a opravu si nepochybně zaslouží. Věřím, že obnovené funkcionalistické detaily ocení i návštěvníci, kteří se v létě vydají na radniční věž," uvedl ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil. Pro návštěvníky je podle něj na radnici kromě věže oblíbenou atrakcí i páternoster neboli oběžný výtah. "Zvláště pro děti je to rarita," dodal Vobořil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články