Jablonec nad Nisou pokračuje v obnově 90leté radnice, oprava čeká bar kina

Vložil
ČTK
10.10.2023 17:50
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - Jablonec nad Nisou pokračuje v obnově radnice, která patří k významným stavbám československé meziválečné architektury a letos slaví 90 let od dokončení. Po obnově vitrážových oken se teď opravy dočká vestibul kina Radnice včetně dožívajícího a již nefunkčního baru. Po dobu opravy bude návštěvníkům kina sloužit bar mobilní, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Markéta Krajčovičová.


Funkcionalistická radnice v Jablonci je nejvýznamnější a nejznámější stavbou libereckého architekta Karla Wintera. Město ji v posledních letech postupně vrací do podoby, jakou měla v době svého dokončení ve 30. letech minulého století. Opravený je plášť budovy včetně oken a věže, nejviditelnější změnu prodělaly zasedací sály. "Odstranili jsme novodobé umakartové obložení zakrývající i některé původní, nyní zrestaurované, dřevěné prvky," řekl tajemník Marek Řeháček. Umakart skrýval například také původní oválný stůl sálu 201.

Sály mají kvůli dřevomorce nové parketové podlahy, pod obložením ale objevili dělníci například původní zasunovací dveře, které oddělovaly hlavní sál od sousedního salonku. Ne všechno se ale v budově zachovalo, chybějící prvky, jako jsou stoly nebo židle, ale také třeba osvětlení, nahradily repliky vyrobené podle původních Winterových návrhů. Vestibul radnice zdobí lampy podle původních architektových návrhů, na které v době stavby nezbyly peníze. Replikou je také například nedávno zrekonstruovaná kancelář primátora.

Radnice byla před 90 lety postavena jako kulturní centrum města, a byly v ní tak kromě úřadu i restaurace a kino. To bylo do provozu uvedeno už 29. října 1932, zatímco zastupitelstvo se v budově poprvé sešlo až o čtyři měsíce později, v únoru 1933. Kino Radnice bylo ve své době jedním z největších kin v republice, do hlediště a několika lóží se tehdy vešlo přes tisíc diváků. Postupně ale prošlo několika úpravami a modernizací, lóže zmizely a dnes má hlediště kapacitu 410 míst.

Revitalizace teď čeká předsálí kina včetně baru. "Práce by měly probíhat tak, aby byly včetně montáže baru dokončeny ještě před začátkem festivalové akce Kinofest 2023, která začíná 10. listopadu," doplnil ředitel organizace Jakub Gerš. Opravy přijdou zhruba na čtvrt milionu korun a Kultura Jablonec je platí ze svého. Na finální podobě baru spolupracuje Kancelář architektury města se studiem Raketoplán, rekonstrukce by podle primátorova náměstka Jakuba Chuchlíka (Piráti) měla být co nejvíce v souladu s původním návrhem architekta Wintera.
0 komentářů
přidat komentář

Související články