Stavba radnice měla před 90 lety Jablonec pozdvihnout a dát práci nezaměstnaným

Vložil
ČTK
09.02.2023 08:15
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - Pozdvihnout Jablonec nad Nisou a dát práci nezaměstnaným, to byly před více než 90 lety hlavní důvody pro stavbu nové radnice v podhorském městě. Alespoň tak argumentoval tehdejší starosta Karl Richard Fischer. Mnozí odpůrci stavby tehdy namítali, že jde o zbytečný náklad, který zatíží rozpočet, obyvatelé protestovali proti zástavbě náměstí, podnikatelé stavbu kritizovali, protože se báli konkurence, popsal ČTK náladu ve městě před zahájením stavby dnešní tajemník magistrátu Marek Řeháček. Budova podle něj i nyní dobře slouží.


Navzdory námitkám a protestům se tehdejšímu starostovi podařilo stavbu radnice prosadit, na klíčovém zasedání 30. prosince 1930 pro ni zvedli ruku všichni zastupitelé v sále. V nové budově pak poprvé zasedli 10. února 1933, v pátek to bude 90 let. "Přesné datum dokončení radnice se nám dohledat nepodařilo, už v lednu se do budovy stěhovali úředníci a zprovozňovaly se jednotlivé restaurační provozy. Datum prvního zasedání zastupitelstva bereme jako den zprovoznění radnice," řekl tajemník.

Budovu, která patří k významným stavbám československé meziválečné architektury, navrhl liberecký architekt Karel Winter. Město tehdy za stavbu dalo 22 milionů korun. "Odhadnout, kolik by to bylo na dnešní peníze, je obtížné, při přepočtu na hrubou mzdu to ale vychází na nějakých 1,1 miliardy korun," poznamenal Řeháček. Město se kvůli stavbě zadlužilo, kvůli krizi a konsolidaci městského rozpočtu bylo proto podle Řeháčka hlavním tématem prvního jednání v nové budově zdvojnásobení daně z alkoholu, což byla místní daň. "Tehdy to neprošlo, schválili ji až o tři měsíce později," dodal.

Architekt Winter použil při stavbě moderní postupy, konstrukce je železobetonová a jen vyzdívaná. V průběhu let prošla radnice jen minimálními zásahy, v posledních letech ale město investovalo kolem 80 milionů korun, aby jí vrátilo původní podobu z 30. let minulého století. Přibyly i prvky, na které v době výstavby nezbyly peníze, jako jsou třeba lampy ve vestibulu vyrobené podle původních Winterových návrhů. Také řadu chybějících prvků včetně stolů nebo židlí mohli nechat vyrobit znovu díky původním výkresům.

I 90 let od dokončení podle Řeháčka budova dobře slouží svému účelu. "Rozměr jablonecké radnice do dneška pro úřednickou práci maximálně vyhovuje. Problém někdy nastává tam, kde byly původní restaurační provozy později předělány na kanceláře. Už sám Winter po druhé světové válce předělával část těch komerčních prostor na kancelářské. Jsou to velké prostory, které jsou různě přepažené, část těch původně restauračních provozů dnes slouží jako obřadní síň, ale tam už je vidět, že je to předělané," dodal Řeháček.

U příležitosti výročí radnice mají zájemci možnost si budovu prohlédnout při komentovaných prohlídkách každou první středu v měsíci do 6. prosince s výjimkou prázdninových měsíců a září. O prázdninách budou prohlídky součástí výstupu na vyhlídku na radniční věži, které jsou každý všední den. Magistrát připravuje také výstavu věnovanou životu na radnici v uplynulých 90 letech, a veřejnost proto žádá o fotografie, obrazy a dokumenty.
0 komentářů
přidat komentář

Související články