Bludný kámen poskytuje soukromí i výhledy na vrcholky hor

Norská horská rezidence Black Lodge je energeticky racionální zásluhou fasád, oken a dveří Schüco

Publisher
Tisková zpráva
12.09.2018 09:45
Schüco CZ s.r.o.

Chladné počasí a moderní prosklené fasádní konstrukce se díky nejnovější technologii vysoce izolačních rámů s trojitým zasklením již vzájemně nevylučují. Důkazem je  soukromá horská rezidence "Black Lodge" v norských Sunnmøre Alpách. Excelentní izolační vlastnosti fasád, oken a dveřních systémů Schüco umožnily realizovat nečekané, přitom energeticky rozumné prosklené plochy navzdory proměnlivému a často velmi chladnému klimatu v této krásné horské oblasti.

Region kolem Ålesundu je jednou z nejoblíbenějších turistických oblastí v Norsku. Kromě proslaveného seznamu míst světového dědictví UNESCO, kam patří Geirangerfjord či zasněžené vrcholy Hjørundfjordu, přitahuje návštěvníky z celého světa právě i pohoří Sunnmøre Alp, jehož vrcholky vyčnívají téměř 2000 metrů nad fjordy.

Rekreační dům Black Lodge se nachází uprostřed tohoto velkolepého přírodního prostředí a krčí se na mírném svahu jako bludný balvan. Nepravidelný tvar fasády a střešních povrchů budovy připomínající zdejší skály je zdůrazňován neobvyklými materiály - ocelovými plechy Corten s rezavou patinou a smrkovými panely - v kombinaci s dřevěným obložením interiéru. Velkoplošné zasklení s tenkými hliníkovými profily umožňuje z některých místností působivý a dokonce až panoramatický výhled. Současně bourá vizuální hranice mezi venkovní nedotčenou přírodou a vnitřní pohostinnou atmosférou s hřejivým teplem u rodinného krbu.

Koncept tří budov ve tvaru skály

Koncepce interiéru jednopatrové rezidence vychází z myšlenky dvou objektů přecházejících, resp. splývajících do větší, třetí budovy. Vchod rozděluje budovu a přechází ve větší otevřený prostor. Samostatné ložnice pro majitele objektu a hosty se nacházejí po obou stranách od vchodu. Pokoje, ve kterých se může ubytovat až dvanáct osob, jsou vybaveny patrovými postelemi a nejrozsáhlejší koupelnou v budově s přímým vstupem k venkovní horké koupeli. Centrální obývací pokoj jako společenské centrum zůstává navzdory různým funkčním zónám otevřený a je v něm jídelna i malá kuchyň s ostrůvkem na přípravu jídla. Prostor s rohovým zasklením nabízí nejkrásnější panoramatický výhled na nádhernou alpskou scenérii.

Transparentnost vs. soukromí

Ve svém jedinečném návrhu norské studio Invit Arkitekter rozvinulo hlavní myšlenku v podobě oddělení a zároveň vzájemného propojení vnitřních a vnějších prostorů na několika úrovních. Téma transparentnosti a soukromí se promítá ve fasádě budovy, která vykazuje různé stupně průhlednosti či úplného soukromí, a to od úzkých vodorovně a vertikálně uspořádaných pásů oken až po obrovské otevřené prosklené plochy. V centrálním obývacím pokoji se nachází dokonce kombinace zasklení od podlahy ke stropu se shrnovacím systémem posuvných dveří. Vizuální obdobu této myšlenky lze nalézt v barevném provedení interiéru, který osciluje mezi jasnějšími a tmavšími dřevěnými konstrukcemi pro stěny, stropy, podlahy a nábytek.

Nejvyšší izolační standardy

Oblast Sunnmøre má velmi proměnlivé klima vzhledem ke svému specifickému zeměpisnému profilu. Ve fjordských oblastech a v horách napadne každý rok několik metrů sněhu. Letní období může být horké, s teplotami dosahujícími téměř 30 stupňů Celsia, ale ty mohou klesnout i k 10 stupňům Celsia - rychlé změny počasí jsou tu běžné po celý rok. O to důležitější je energetický koncept, který ekonomicky a spolehlivě udržuje pokojové teploty v komfortním rozmezí, bez ohledu na měnící se povětrnostní podmínky. Použití rozsáhlého zasklení proto vyžaduje nejvyšší izolační standardy jak z hlediska pohodlí, tak i spotřeby energie.

Pro pasivní domy certifikovaná sloupko-příčková fasáda Schüco FW 50+.SI použitá v Black Lodge splňuje náročné požadavky tím, že kombinuje nejnovější technologii vysoce izolačních rámů s trojitým zasklením. Zásadně tak snižuje energetické ztráty v zimě a současně chrání proti slunečnímu teplu v horkých dnech. Navzdory použití materiálů, které nabízejí maximální tepelnou izolaci, umožňuje koncepční volnost a jednoduché a racionální zpracování. To nejlépe dokazuje geometricky složité zasklení obývacího pokoje od podlahy ke stropu. Bezrámově je propojeno se shrnovacím posuvným dveřním systémem Schüco ASS 70 FD, který také disponuje nejvyššími izolačními standardy a současně svou funkční flexibilitou v teplých dnech šetří prostor při otevření vstupu na terasu.

Modernost splňuje tradici

Zatímco výrazný tvar budovy, ocelový obklad Corten s rezivou patinou a hliníkové a skleněné prvky odrážejí trendy moderní architektury, dřevěné obložení s černě mořenými smrkovými plochami odkazuje na klasické pojetí, typické pro tradiční horské chaty v Norsku. Nicméně tepelný komfort s elektrickým podlahovým vytápěním, elektrickým topením v koupelnách či krbovými kamny na dřevo pro "přirozené" vytápění a atmosféru respektuje moderní požadavky. Stejně tak během teplejších období optimalizuje vnitřní prostředí klimatizační systém zajišťovaný tepelným čerpadlem.

Informace o projektu

Název projektu: Horská chata Black Lodge, Ålesund (Norsko)
Architektonický návrh: Invit Arkitekter, Ålesund
Partner společnosti Schüco pro výrobu a montáž: Straumsheim Glass og Fasade, Straumgjerde
Dřevěné konstrukce: Gingabygg, Ålesund
Celková obytná plocha: 165 m²
Realizace: 2013-2015
Použité systémy Schüco v projektu:
Fasáda / okna: Schüco FW 50+.SI
Dveře: Schüco ADS 75.SI a Schüco ADS 75 HD.SI
Skládací posuvný systém: Schüco ASS 70 FD
0 comments
add comment

Related articles

0 19.02.2021 | Veletrh BAU bude online: SCHÜCO. INNOVATION NOW.
0 07.12.2020 | Dům ve svahu poskytuje relaxační výhledy
0 19.10.2020 | Nová dominanta s okenními systémy Schüco AWS 75 PD.SI poskytuje panoramatické výhledy na Alpy
0 14.09.2020 | Nové hliníkové dveřní systémy Schüco FireStop ADS 90 FR 90 dosahují nejvyšší třídy požární odolnosti
0 14.08.2020 | Café Re:public = jiný úhel pohledu na Petřín
0 17.07.2020 | Schüco VentoFrame Asonic zajistí v interiéru čerstvý vzduch i klid
0 29.06.2020 | Když se potkají představy architekta a klienta
0 08.06.2020 | Dům, který se na dotek otvírá majitelům i přírodě
0 28.05.2020 | Cihlový dům se prohnul jako luk
0 22.04.2020 | Schüco podporuje projekt KARMIN: Architektura chce pomoci s prevencí proti šíření infekce v nemocnicích
0 02.04.2020 | Středomořská vila se po celé své délce otevřela nekonečným výhledům
0 19.02.2020 | Schüco DCS SmartTouch: Návštěvě otevřete dveře i pomocí mobilu, doma být nemusíte
0 15.01.2020 | Oáza volnosti a čirého odpočinku bez práce po celý rok
0 16.12.2019 | Společnost Schüco vydala druhou zprávu o udržitelnosti
0 02.12.2019 | Posuvná fasáda, která respektuje náladu obyvatel
0 01.11.2019 | Společnost Schüco byla jako první certifi- kovaná za odpovědné využívání hliníku
1 14.10.2019 | Villa Melstokke, ostrov Karmøy
0 30.07.2019 | Soukromý dům v německém Gersthofenu ve stylu Miese van der Rohe
1 08.04.2019 | Renovace rodinného domu v německém městě Bergisch Gladbach
0 04.02.2019 | Energeticky úsporná budova institutu RAL hraje všemi barvami
0 15.01.2019 | Designový domek Mobile Hut má kola, je z hliníkového plechu, ale ctí archetypální tvar českého domu
0 20.11.2018 | Dům vyšlý z módy proměnili ve vilu ve stylu Bauhaus
0 19.10.2018 | House X v Singapuru
0 23.05.2018 | Nová sluneční clona Schüco CSB odolá i vichřici schopné vyvracet stromy
0 14.03.2018 | Průhledné kanceláře na vinici
0 30.01.2018 | Broušený drahokam s panoramatickým výhledem
0 13.03.2017 | Rodinný dům zasazený do přirozeného prostředí vyrostl v Belgii