Onkologický ústav Brno chce letos začít opravu Bakešova pavilonu

Publisher
ČTK
07.02.2018 14:10
Czech Republic

Brno

vizualizace: Burian Křivinka Architekti
Brno - Masarykův onkologický ústav v Brně chce letos zahájit celkovou rekonstrukci Bakešova pavilonu zhruba za čtvrt miliardy korun. ČTK to dnes řekla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Budova z roku 1916 už je ve špatném stavu. Práce by měly být hotovy do roku 2020. Stát by měl poskytnout 170 milionů korun, zbytek zaplatí ústav.


Bakešův pavilon je přes 100 let starý, v 60. letech minulého století byla vybudována jeho přístavba. "Na rekonstrukci jsme připravení. Z hlavní budovy jsme vše přestěhovali do ramena. Ambulance jsou vyklizené. Nejdříve se bude řešit základní budova. Až to bude hotové, přesuneme tam vše potřebné a přístavbu zbouráme," uvedla Joukalová.

Podle ní nyní ústav čeká na schválení zadávací dokumentace pro výběr dodavatele. "Věc je na ministerstvu zdravotnictví. Čekáme na peníze, které nám odsouhlasila ještě bývalá Poslanecká sněmovna. Na letošní rok to bylo 80 milionů a na příští rok 90 milionů," informovala Joukalová. Odhadované celkové náklady se pohybují okolo čtvrt miliardy korun, veřejná soutěž na zhotovitele by ale mohla náklady snížit.

V Bakešově pavilonu zůstanou po rekonstrukci oddělení komplexní onkologické péče i chirurgické onkologie. Měly by tam být i operační sály, které tam fungovaly i v minulosti, ale kvůli jejich špatnému stavu je nemůže ústav už mnoho let používat. Díky sálům by se uvolnil prostor v současném Švejdově pavilonu, aby se rozšířil chemostacionář. "Snažíme se léčit pacienty ambulantně, aby ambulantně dostávali i chemoterapii. Potřebujeme ale více křesel, než máme," objasnila Joukalová.

Masarykův onkologický ústav je největší onkologické centrum v zemi. Na rozdíl od ostatních center není součástí žádné z nemocnic. Na 220 lůžkách hospitalizuje ročně na 10.000 pacientů a v ambulancích ošetří 200.000 lidí. Roční rozpočet ústavu je kolem 1,5 miliardy korun.
0 comments
add comment