Design jako u babičky vs. technologie pro 3. tisíciletí

Vypínače berker 1930 od společnosti Hager

Vložil
Tisková zpráva
21.03.2018 14:00
Hager Electro s.r.o.
MONOBRAND s.r.o.

Kulaté, otočné, z černého bakelitu. Jakmile je uvidíte, ihned je poznáte. Vypínače jako u babičky! "Přesně tyhle vypínače měla moje babička ve sklepě / ve stodole / v kuchyni..." Doplňte podle sebe. Každému vyloudí na tváři úsměv. Kdo by se rád nevracel ve vzpomínkách do dětství, kdy právě tyto vypínače zaháněly tmu za tajemných večerů u prarodičů? Ale sentiment stranou! Tyto vypínače sice dodnes hrdě nosí design ze 30. let 20. století, ale pod retro vzhledem dřímá high-tech přístroj, který splní všechna přání současnosti!


Vypínače Hager série berker 1930 z bakelitu nebo série berker 1930 Porzellan Made by Rosenhal z pravého porcelánu ztělesňují důkaz, že krása a praktičnost se nevylučují. Tyto otočné vypínače sbírají designová ocenění po celém světě a díky svému retro vzhledu se staly miláčkem architektů. Technologie skrytá uvnitř ale za designem nezaostává. Nemusíte se obávat, že spínače berker 1930 nedokáží splnit všechny požadavky dnešní doby. Co byste tak doma potřebovali? Schodišťový spínač a datovou zásuvku? Žádný problém! Termostat? Máte jej mít! Dokonce i USB zásuvku vám do retro designu dokážeme zasadit. Pod nostalgickou podobou spínačů z dob našich babiček se skrývají špičkové technologie současnosti, a to dokonce v kvalitě Made in Germany. Nedělejte kompromisy mezi krásou a funkčností, když můžete mít obojí….

"Architekti se nám dělí na dva tábory,"
vysvětluje Thomas Grund, jednatel společnosti Hager v České republice. "Jedni si zamilovali bakelit, ti druzí nedají dopustit na porcelán. Ať už na Designbloku, na FOR ARCHu nebo na jakékoliv jiné regionální výstavě, vypínače berker 1930 slaví úspěch už několik let v řadě. A mě těší, že nejen u odborné veřejnosti z řad architektů a designérů, ale že se líbí i lidem, kteří vybírají vypínače do bytu nebo na chalupu. Ano, nadšené výkřiky o vypínačích jako u babičky slýcháme často," usmívá se Thomas Grund a dodává: "Nás jako tradičního výrobce vypínačů berker jedině těší, když vidíme, jak vypínač přestává být nejen v očích architektů, ale především veřejnosti pouze nutným ovladačem osvětlení. Právem se posouvá směrem k pečlivě vybíranému designovému prvku, protože čím dál více lidí si uvědomuje, že správný výběr vypínačů může korunovat celý interiér a posunout ho směrem k dokonalosti."


Citlivé použití porcelánových otočných vypínačů berker 1930 Porzellan Made by Rosenthal najdeme např. v usedlosti v Jelenském údolí na Šumavě. Investor, který dům koupil ve zcela nevyhovujícím stavu, si přál navázat na tradici zdejších venkovských stavení, mít maximální kontakt s přírodou i dostatek soukromí, ale také komfort odpovídající současným požadavkům na bydlení. Se zohledněním těchto požadavků na kombinaci tradičního designu a moderní funkčnosti se architektka Olga Frydecká a designérka Šárka Martínková Špačková při volbě spínačů shodly na retro porcelánových otočných vypínačích berker z bílého porcelánu. Precizně provedená rekonstrukce usedlosti v Jelenském údolí byla korunována úspěchem, když zvítězila ve své kategorii v soutěži Interiér roku 2016, kterou pořádá Institut bytového designu.

Srdce interiérové designérky Denisy Strmiskové získala pro změnu černá bakelitová verze vypínačů berker 1930. Tyto ultimativní minimalistické spínače zvolila pro oceňovanou rekonstrukci Hostelu Long Story Short v Olomouci. Celé jedno patro rozsáhlé historické budovy Podkova bylo v roce 2017 přebudováno do podoby vstřícného, přátelského a kosmopolitního ubytování pro současné nomády i náročnější klientelu z tuzemska i celého světa. Cílem celkové koncepce hostelu včetně veškerého vybavení a výtvarného řešení bylo podtrhnout historický genius loci a citlivými úpravami ho obohatit o současný design. Většina vybavení vznikla na zakázku. Pro pokoje byly na míru navrženy postele, zrcadla, svítidla, poličky i vybavení koupelen ve spolupráci s lokálními výrobci. To vše designérka elegantně sladila s původním modernistickým designem minulého století a s elegantními detaily, včetně bakelitových vypínačů berker 1930. Některé prostory hotelu jsou také dekorovány originálními uměleckými díly českého výtvarníka Davida Minaříka.

V minulém roce představila společnost Hager ještě jednu materiálovou inovaci u velice populární řady berker 1930. K bakelitu a porcelánu přibyl černý plast s matnou, sametovou povrchovou úpravou, tzv. Softtouch. Tento elegantní vypínač je součástí výrobního programu Hager Manufaktura, tzn. jedná se o zakázkovou výrobu, kde každý kus je originál.



A když je řeč o inovacích, nelze opomenout jednu skoro až revoluční. Inovaci, která posunula retro otočné vypínače o několik světelných let do budoucnosti. Bezrámečkové otočné spínače berker R.Classic patří do nejmladší "rebelské" řady vypínačů Generace R. a nevypadají jako nic, co jste viděli kdy předtím. Nemají rámeček, zato mohutnou 7 mm podložku, díky které je na stěně nikdo nepřehlédne! Materiálům vévodí ušlechtilá ocel, hliník, bílé a černé sklo nebo vysoce kvalitní bílý či černý plast, používaný třeba i v automobilovém průmyslu. Ve stejném duchu a designu doprovází vypínače R.Classic samozřejmě i kompletní sortiment silových i datových zásuvek, stejně jako všech ostatních domovních přístrojů, které v domě nebo v kanceláři můžete potřebovat. Vypínače R.Classic příjemně navazují na tradici původních otočných vypínačů, ctí ji, ale nebojí se její vzhled posunout dál. Výborně se vyjímají nejen v moderních prostorách, ale překvapivě dobře si rozumí i s retro interiéry, kde představují příjemné oživení.      

Velký krok do budoucnosti představuje i postupné pronikání inteligentní elektroinstalace nejen do kancelářských a komerčních objektů, ale i do domácností. A proto i na pohled obyčejný vypínač může pod líbivým designem skrývat překvapení. Možná je to bezdrátový vypínač, který vysílá povely k ovládání osvětlení a žaluzií radiofrekvenčním signálem. Nebo je to vypínač napojený na standardní rozhraní KNX. Vypínače pak lze doplnit o další ovládací prvky: dálkové ovládání, dotykové a tlačítkové senzory nebo vizualizační panely. Bezdrátové řešení nachází uplatnění nejen při výstavbě nových objektů, ale k nezaplacení je především při rekonstrukcích stávajících budov a bytů. Snadno lze totiž přidat vypínače tam, kde jsou nově zapotřebí, bez nutnosti sekání do zdí. Nový vypínač prostě nalepíte na hladký povrch - a hotovo! Systém je také velmi snadno rozšiřitelný…umožní vám začít s několika bezdrátovými vypínači k řízení jednotlivých světel, časem přidáte třeba ucelené světelné scény, ovládání zastínění i dalších spotřebičů. Inteligentní nebo přesněji řečeno systémová elektroinstalace se takto po počátečných nesmělých pokusech o řízení osvětlení dnes stává běžnou součástí našich domovů. A právě se vzrůstajícími možnostmi, co vše lze pomocí inteligentní instalace doma ovládat, máte i vy stále více důvodů o jejím pořízení uvažovat.

A tady se kruh putování, který jsme začali někde v první polovině 20. století u babičky ve stodole, symbolicky uzavírá… Design domovních spínačů se v dnešní době po zásluze dostává do popředí zájmu - rozhodují materiály, tvary, střídmé nebo naopak extravagantní barvy.  Čím dál častěji však investoři kladou důraz i na pohodlí a užitnou hodnotu svého bydlení a ani elektroinstalace není výjimkou. Požadujeme určitý komfort v ovládání osvětlení a stínicích systémů a k tomu úspory, které se promítají do faktur za elektrickou energii - proto roste zájem o inteligentní řízení elektroinstalace. Vítejte v budoucnosti. Babička by se nestačila divit…
0 komentářů
přidat komentář

Související články

0 16.12.2020 | Jak to vypadá v první palírně ginu v Praze?
0 04.11.2020 | Ultratenké vypínače berker R.8: Less is more
0 19.10.2020 | Výběr vypínačů a elektroinstalace: banalita nebo ne?
0 09.10.2020 | Byt s výhledem na Vltavu
0 17.08.2020 | Harmonie neutrálních barev v bytě na Vinohradech
0 14.07.2020 | Zasněný dům Franze Kafky
0 24.03.2020 | Byt K Brno – symfonie dřeva a betonu v novém bytovém komplexu
0 25.02.2020 | Byt s arkýřem: malý velký byt v srdci pražského Starého Města
0 09.12.2019 | Výrazné akcenty mosazi v bytě pro mladou studentku
0 06.11.2019 | Dokonalejší než jste si dovedli představit: Podsvícené vypínače berker
0 18.10.2019 | Oslava 100 let vypínačů berker a školy Bauhaus proběhla ve Winternitzově vile
0 04.09.2019 | Nové vypínače berker R.8: Protože méně je více
0 15.08.2019 | Vypínače Hager Manufaktura: nové materiály v exkluzivních malých sériích
0 10.07.2019 | Velkorysý mezonetový byt v centru Prahy
0 13.06.2019 | Klasické vypínače podle velkých mistrů
0 06.11.2018 | Světová premiéra na Designbloku 2018: Rony Plesl navrhl unikátní skleněné vypínače pro výrobce vypínačů Hager
0 30.10.2018 | Jak na úspory v bydlení? Inteligentní elektroinstalací Hager!
0 24.09.2018 | Pojďte si s námi prohlédnout Rothmayerovu vilu
0 04.07.2018 | Retro otočné vypínače Hager podtrhují zdařilou rekonstrukci komplexu klášterů v Českém Krumlově
0 03.11.2017 | Robustní Berker Q.7 – novinka mezi vypínači na českém trhu
0 29.11.2016 | Jaké vypínače se hodí do squatu?
0 01.05.2016 | Hager Manufaktura – každý vypínač je originál!
0 01.03.2016 | Kulatý svět aneb Kolem dokola kulatých vypínačů Berker
0 02.12.2015 | Berker.Net – skutečně velmi inovativní elektroinstalace
0 03.11.2015 | Porcelánové otočné vypínače – návštěvnický hit v expozici Hager na veletrhu Designblok
2 12.10.2015 | Generace R. a další vypínače Hager na výstavě Designblok
0 01.06.2015 | Přírodní materiály vypínačů frčí! Hager představuje spínací systémy Generace R.