Oslava 100 let vypínačů berker a školy Bauhaus proběhla ve Winternitzově vile

Vložil
Tisková zpráva
18.10.2019 11:00
Hager Electro s.r.o.
MONOBRAND s.r.o.

Praha – Výjimečnou akcí ve Winternitzově vile vyvrcholily oslavy sta let od vzniku vypínačů berker a designové školy Bauhaus. Obě významná výročí si po celý rok 2019 připomíná společnost Hager, do jejíhož portfolia vypínače berker od roku 2010 patří. Zájem ohlédnout se za staletou historií vypínačů berker, které jsou s uměleckým stylem Bauhaus spojené nejen datem svého vzniku, projevilo přes sto architektů.

Vypínače berker a umělecká škola Bauhaus mají mnoho společného: vedle stejného data narození, roku 1919, spojuje tradičního výrobce vypínačů z německého Schalksmühle s kolébkou klasické moderny z Dessau především záliba v souznění vzhledu a funkce. "Jsme nesmírně hrdí na to, že sám Walter Gropius, zakladatel školy Bauhaus, používal ve svých až do posledního detailu promyšlených architektonických skvostech právě vypínače berker," vysvětluje spojení mezi vypínači berker a stylem Bauhaus pan Thomas Grund, generální ředitel společnost i Hager v České republice. "Během nedávné důkladné rekonstrukce byly opět do budov spjatých se školou Bauhaus v Dessau použity naše vypínače berker serie 1930 a serie glas. Obě tyto designové řady sledují přesně v souladu s principy Bauhausu striktně funkční a přímočarou linku bez jakýchkoliv příkras a kompromisů," dodává Thomas Grund.

V přátelské a neformální atmosféře 20. a 30. let se akce ve Winternitzově vile s podtitulkem "From the past to the future" nesla. Po úvodním slovu Thomase Grunda přítomné architekty uvítal a osobně celou vilou provedl i spolumajitel vily pan David Cysař. Ohlédnutí a vzpomínky na prvopočátky designu berker se střídaly s představením nejnovějších designů vypínačů v podobě modelové řady ultratenkého vypínače berker R.8. Genezi tohoto nejmladšího přírůstku do rodiny vypínačů berker a ohlasy českých i evropských architektů na koncept "Less is more" shrnuje nová tiskovina, kterou Hager k příležitosti stého výročí svého vzniku vydal a kterou si každý z hostů měl možnost odnést.

Obrovský úspěch u přítomných architektů vzbudilo také představení nových přírůstků do zakázkového výrobního programu Hager Manufaktura: otočných vypínačů s LED podsvícením. Po ryze české stopě, kterou ve světě Hager designu zanechal skleněný vypínač z programu Manufaktura navržený Ronym Pleslem v roce 2018, se tyto novinky vrací ke kořenům a klasičtějšímu vzhledu vycházejícímu z počátku 20. století.

Zlatým hřebem večera se ovšem stala přednáška exkluzivního hosta: Erwin van Handenhoven působí jako šéf designu skupiny Hager. Ve své přednášce poodhalil přítomným architektům taje a specifika designu Hager a rozhovořil se také o stěžejní roli, kterou během své stoleté existence design hrál a dodnes hraje při vývoji vypínačů a zásuvek berker. Po zbytek večera se o dobovou atmosféru starala swingová hudba a taneční představení charlestonu. Večer zakončil přípitek sklenkou dobrého ginu a přáním všeho nejlepšího vypínačům hrdě nesoucím značku berker do dalších sta let.

O Winternitzově vile

Vilu objednal u Adolfa Loose a Karla Lhoty v roce 1932 pražský právník JUDr. Josef Winternitz pro svoji rodinu. Tato vila představuje poslední Loosovu realizovanou budovu. Rodina vilu obývala do roku 1941. Po válce se vrátily zpět do Prahy pouze Winternitzova manželka a dcera, ale již se nikdy do vily nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Až do roku 1997 byste ve vile našli mateřskou školu. Poté se vila se vrátila do rukou potomků původních majitelů a rodina ji během let 1999-2002 zrekonstruovala do původní podoby 30. let. Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek nebo na některé zde probíhající kulturní akci. Ve vile je možné se ubytovat nebo si ji pronajmout na svatbu či večírek. Vila je stále v rukou původních majitelů, kteří se stálou výstavní expozicí ve 2. patře snaží o to, aby se nezapomnělo na pohnuté dějiny 20. století, které se drsně zapsaly do historie rodiny i celého objektu.

O společnosti Hager

Společnost Hager se sídlem ve francouzském Obernai je více než 60 let specialistou na elektrické instalace v bytových a komerčních objektech. Od roku 2010 spadají do portfolia společnosti Hager rovněž vypínače berker. Ty jsou k dostání ve formě přístrojů pro klasickou instalaci, od běžných zásuvek, přes datovou techniku, žaluziové spínače, stmívače, pohybová čidla, až po termostaty a systémy KNX. Česká pobočka Hager Electro oslaví v roce 2020 již 25 let svého působení v České republice. O české a slovenské zákazníky se stará tým obchodních, technických a marketingových specialistů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články