Pojďte si s námi prohlédnout Rothmayerovu vilu

Hager partnerem Dne architektury 2018

Vložil
Tisková zpráva
24.09.2018 11:00
Hager Electro s.r.o.

Již osmý ročník celorepublikového festivalu Den architektury připravuje spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a partnery z oborů architektury, stavby a designu. Festival se letos hrdě připojuje k oslavám stoletého výročí založení ČSR: celým letošním programem se jako červená nit vine téma "Architektura společně" a vybrané procházky a prohlídky se zaměří na typické architektonické styly první republiky - kubismus, národní styl, purismus či funkcionalismus. Do zvoleného konceptu prvore- publikových skvostů zapadají i čtyři komentované prohlídky Rothmayerovy vily naplánované na neděli 30. 9. 2018. Partnerem prohlídek Rothmayerovy vily je Hager Electro.

Tvorba architekta Otto Rothmayera je úzce spojena s osobností Josipa Plečnika, s nímž spolupracoval zejména na přestavbě Pražského hradu. Souběžně s prací na Hradě Otto Rothmayer tvořil i pro soukromé objednatele, především v Praze a okolí. Je autorem tří rodinných vil, několika pomníků a spolupracoval také na Plečnikově vinohradském kostele. Inspirace středomořskou tradicí, kterou zprostředkovával na našem území arch. Josip Plečnik, je reflektována i v podobě vlastní Rothmayerovy vily, která byla realizována v letech 1928-1929. Asketická podoba vily se omezuje na základní útvary kvádru a válce, který ukrývá točité schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehlé, avšak zcela zásadní bylo jejich napojení na verandu a rozlehlou zahradu, kterou architekt sám navrhl. 

Vila prošla v nedávné době citlivou rekonstrukcí a právě zde je možné nalézt spojitost mezi tímto architektonickým skvostem a společností Hager jakožto výrobcem elektroinstalačních prvků a vypínačů berker. Právě na retro otočné vypínače berker Serie 1930 padla volba při výběru koncových prvků pro rekonstrukci elektroinstalace. Architekti zvolili tyto černé bakelitové vypínače z toho důvodu, že vycházejí z designu původních otočných spínačů z počátku minulého století.

Po rekonstrukci zpřístupnilo Muzeum hlavního města Prahy vilu i okolní zahradu veřejnosti. Prohlídky jsou nicméně možné jen po předchozí domluvě, a tak by si milovníci architektury neměli nechat ujít možnost vilu si prohlédnout v rámci festivalu Den architektury.
Rezervace míst na prohlídce Rothmayerovy vily probíhá přes web Dne architektury na odkazu zde.

Fotogalerie retro otočných vypínačů berker Serie 1930 a dalších řad vypínačů berker najdete na webu www.hager.cz/vypinac.
0 komentářů
přidat komentář

Související články