Opava odkoupí další část chátrajícího obchodního centra Slezanka

Vložil
ČTK
12.09.2023 19:10
Opava


Opava – Město Opava odkoupí za šest milionů korun další část chátrajícího obchodního centra Slezanka. V pondělí to schválili zastupitelé. Nevzhlednou panelovou budovu chce radnice v budoucnu zbourat. Na jejím místě mají vzniknout bytové domy i prostory pro obchody. Část objektu magistrát koupil už před lety. O odkoupení poslední části jedná vedení města s vlastníky.


Bez dořešení majetkových vztahů město nemůže budovu zbourat. Opavané řeší osud Slezanky patnáct let, městskou kasu stála už zhruba 300 milionů korun. Nyní zastupitelé schválili smlouvu mezi společností Tempo a městem Opava o koupi podílu budovy Slezanky za 5,85 milionu korun. Konkrétně Opava získá podle iDNES podíl Tempa na budově nad podchodem Slezanky, části vlevo od podchodu a také na souvisejících pozemcích.

Představitelé města plánují zbourat nižší část Slezanky. K zemi měla jít už loni, bez vyřešení vlastnických poměrů její středové části to ale nejde. Nahradit ji mají bytové domy, multifunkční sál a podzemní parkoviště. Zbývá získat ještě zhruba čtvrtinový podíl na stejných budovách ve středové části stavby s podchodem, který drží pražská firma Avia Park V. Druhá, čtyřpodlažní část Slezanky směrem k Ostrožné ulici zůstává v rukou dalších majitelů a bourání se jí podle serveru netýká.

Obchodní dům Slezanka je panelová budova postavená na místě, kde v 17. století stály starobylé právovárečné domy. Blok, který má sídlištní podobu, navazuje na historickou zástavbu centra a sousedí s gotickým chrámem. Budova je pro magistrát dlouhodobě problémová. Předchozí vedení města objekt na centrálním Horním náměstí koupilo v roce 2008 od soukromého vlastníka. Tehdy zástupci magistrátu vyjádřili ochotu investovat do opravy budovy či jejího zbourání a výstavby nového obchodního centra. Na zaplacení kupní ceny si město vzalo úvěr 270 milionů korun.

Obchodní dům pak byl dlouho téměř prázdný a až v roce 2012 se podařilo najít zájemce o jeho provozování. Dlouhodobě se ale nedařilo prostory pronajímat. Město nakonec přistoupilo na prodej developerské firmě. Vzniknout zde mělo nové obchodní centrum. Smlouvu o jeho stavbě předchozí vedení města podepsalo s developerem v roce 2015.

Přípravy se ale vlekly a nakonec zvítězily názory, že obchodní centrum by se stavět nemělo. Změnu ovlivnila i stavba nedalekého obchodního centra Breda & Weinstein. Na ploše přes 25.000 metrů čtverečních nabízí prostory pro víc než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu. Po dohodě developer od záměru ustoupil. Od té doby radnice řešila, co se Slezankou dál.
0 komentářů
přidat komentář

Související články