Demolice panelového obchodního centra Slezanka v centru Opavy začne v létě

Vložil
ČTK
16.12.2021 20:30
Opava


Opava – Demolice městské části nevzhledného panelového obchodního centra Slezanka v historickém centru Opavy by měla začít v létě. Město nyní hledá organizaci, která projekt bourání připraví. Následně bude hledat společnost, která demolici provede. Novinářům to dnes řekl primátor města Tomáš Navrátil.


Obchodní centrum by mělo nahradit několik bytových domů a sál s venkovním amfiteátrem. Budoucnost Slezanky, jejíž část město od soukromého vlastníka koupilo v roce 2008 za 270 milionů korun, je v Opavě tématem několika posledních volebních období. Dlouhodobě se nedařilo prostory pronajímat či prodat. Neuskutečnily se ani pokusy o přestavbu.

Soutěž na přípravu projektové dokumentace demolice město vyhlásilo už jednou. Zakázku ale nakonec zrušilo a vyhlašovat bude novou. Oslovit chce vedení radnice Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, která avizovala, že má dostatečnou kapacitu pro přípravu projektové dokumentace. "Od podpisu smlouvy by měl být projekt hotový do čtyř měsíců. Pak budeme hledat firmu na provedení demolice. Práce by měly začít v červenci či v srpnu," uvedl primátor.

Demolici zastupitelé schválili v září. Zvažovali několik variant včetně rekonstrukce. Přestavba by ale podle nich byla neekonomická. Na místě obchodního centra chce město nechat vystavět několik bytových domů, které budou inspirovány předválečnou bytovou výstavbou na Horním náměstí. V prostoru dnešního divadelního klubu bude malé náměstí se vstupem do nového multifunkčního sálu, který Opavě chybí. Bytové domy budou stavět soukromníci, sál pak město. Dále je v plánu stavba dvoupodlažního podzemního parkování pod novou výstavbou.

Budoucnost Slezanky je v Opavě tématem několika posledních volebních období. Bývalé vedení města nechalo vypracovat studii. Podle ní by budova měla mít multifunkční využití, komerční i volnočasové. Současné vedení radnice Slezanku zařadilo mezi strategické projekty a vznikl projektový tým. Nezávisle na sobě se zabýval jak variantou využití objektu Slezanky městem, tak i jejím prodejem či pronájmem.

Slezanka má podle vlastníků tři části. Část patří městu a ta by se měla bourat. Druhou část město spoluvlastní a s dalšími majiteli nyní jedná o odprodeji. Pak by se bourala i tato část. Třetí část patří soukromým majitelům. I s nimi město jedná.

Obchodní centrum Slezanka je panelová budova postavená na místě, kde v 17. století stály starobylé právovárečné domy. Blok se sídlištní podobou navazuje na historickou zástavbu centra a sousedí s gotickým chrámem. Budova je pro magistrát dlouhodobě problémová. Předchozí vedení města objekt na centrálním Horním náměstí koupilo v roce 2008 od soukromého vlastníka. Tehdy zástupci magistrátu vyjádřili ochotu investovat do opravy budovy či jejího zbourání a výstavby nového centra. Na zaplacení kupní ceny si město vzalo úvěr 270 milionů korun.

Obchodní dům pak byl dlouho téměř prázdný a až v roce 2012 se podařilo najít zájemce o jeho provozování. Dlouhodobě se ale nedařilo prostory pronajímat. Město nakonec přistoupilo na prodej developerské firmě. Vzniknout zde mělo nové obchodní centrum. Smlouvu o jeho stavbě předchozí vedení města podepsalo s developerem v roce 2015.

Přípravy se ale vlekly a nakonec zvítězily názory, že obchodní centrum by se stavět nemělo. Změnu ovlivnila i stavba nedalekého obchodního centra Breda & Weinstein. Na ploše přes 25.000 m² nabízí prostory pro víc než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu. Po dohodě developer od záměru ustoupil. Od té doby radnice řeší, co se Slezankou dál.

Související články