Opava začala upravovat plochu za obchodním centrem Slezanka

Vložil
ČTK
21.06.2018 12:15
Opava

Opava - Opava začala upravovat plochu za nevzhledným a ne zcela využívaným obchodním centrem Slezanka v centru města. Zatím jsou jen budovány nové chodníky a upravují se zelené plochy. ČTK to řekla mluvčí města Lada Dobrovolná. Co s plochou, kde je park, bude dál, není jasné. Podle jedné studie má jít obchodní centrum k zemi, prostor se má zastavět a vzniknout by zde mohla i městská tržnice. Jiný záměr zase počítá se zachováním budovy a její rekonstrukcí.


Náklady na úpravy ve vnitrobloku za Slezankou se budou pohybovat okolo dvou milionů korun. "Chceme konečně začít s konkrétními kroky, které povedou k rekultivaci daného o prostranství. Vycházíme přitom z mínění veřejnosti, která nám v průzkumech jasně dala najevo, že by zde mělo zůstat co nejvíce zeleně," uvedl primátor Radim Křupala (ČSSD).

Stavební firma už začala odstraňovat původní asfaltobetonové chodníky, a to i s betonovým podložím. Vyměněny budou také všechny sloupy veřejného osvětlení včetně svítidel. Upraveny budou také zelené plochy. "Nový bude i mobiliář, tedy lavičky a parkové koše. V části vnitrobloku v blízkosti ulice Popská jsme vytipovali místo pro vybudování interaktivního dětského hřiště, kde bychom rádi umístili i vodní prvky. O tomto záměru se nyní jedná," dodal primátor. Práce podle něj skončí letos na podzim.

Úpravy se dotýkají jen ploch, které nejsou v kolizi se záměrem města, zastavět část pozemků novými bytovými domy. Další využití parcel ale jasné není. Studie, kterou si město nechalo vypracovat loni, řešila nejen budovu Slezanky, ale i volný park za ní. Návrh počítá s demolicí objektu s obchody a výstavbou zastřešené tržnice a 16 bytových domů. Vše by mělo stát přibližně 712 milionů. Se záměrem se ale neztotožnili všichni radní.

Město proto nechalo vypracovat druhou studii, která by řešila rekonstrukci Slezanky a její využití. Oprava by stála 68 milionů. V objektu by měly zůstat obchody a počítá se s využitím střechy. Tam architekti navrhli například zřízení baru, sportovního hřiště či letního kina.

Obchodní centrum Slezanka je panelová budova postavená na místě, kde v 17. století stály starobylé pravovárečné domy. Blok se sídlištní podobou navazuje na historickou zástavbu centra a sousedí s gotickým chrámem. Budova je pro magistrát dlouhodobě problémová. Předchozí vedení města objekt na centrálním Horním náměstí koupilo v roce 2008 od soukromého vlastníka. Tehdy zástupci města vyjádřili ochotu investovat do opravy budovy, či jejího zbourání a výstavby nového centra. Na zaplacení kupní ceny si město vzalo úvěr 270 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články