Opava chce další studie na využití obchodního centra Slezanka

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
18.02.2018 09:45
Opava

Opava - O využití bývalého obchodního centra Slezanka v Opavě rozhodnou další studie. Nechalo je vypracovat vedení města. Část radních nesouhlasí s bouráním stavby, což navrhuje loňská studie architektonické kanceláře re-architekti. Počítá s demolicí objektu a stavbou bytových domů na jeho místě. Někteří zástupci města by uvítali spíše opravu a nové využití nyní opuštěné, nevzhledné a chátrající budovy v historickém centru Opavy. ČTK to řekl primátor Radim Křupala (ČSSD).


Zakázku na studii využití prostoru získala pražská urbanistická kancelář re-architekti loni počátkem roku za 1,4 milionu korun. Předložená vize řešila nejen budovu Slezanky, ale i volný park za ní. Návrh počítá s demolicí objektu s obchody a výstavbou zastřešené tržnice a 16 bytových domů. Vše by mělo stát přibližně 712 milionů korun. Se záměrem se ale neztotožnili všichni radní.

"Dovedu si představit, že by se dalo najít nové využití. Náplň objektu by mohla spočívat v kombinací stravovacích, volnočasových a edukačních služeb. Dovedu si představit zřízení občerstvení, dětského koutku a školicího centra," řekl Křupala. Využít by se podle něj mohly i sklepy či střecha. Tam by mohla vzniknout třeba restaurace s vyhlídkovou terasou.

Město proto oslovilo tři další architektonické kanceláře. Své studie, jak využít nevzhlednou budovu v historickém jádru Opavy, mají předložit do konce května. Za návrhy zaplatí radnice 100.000 korun.

Obchodní centrum Slezanka je panelová budova postavená na místě, kde v 17. století stály starobylé pravovárečné domy. Blok se sídlištní podobou navazuje na historickou zástavbu centra a sousedí s gotickým chrámem. Budova je pro magistrát dlouhodobě problémová. Předchozí vedení města objekt na centrálním Horním náměstí koupilo v roce 2008 od soukromého vlastníka. Tehdy zástupci města vyjádřili ochotu investovat do opravy budovy či jejího zbourání a výstavby nového centra. Na zaplacení kupní ceny si město vzalo úvěr 270 milionů korun.

Obchodní dům pak byl dlouho téměř prázdný a až v roce 2012 se podařilo najít zájemce o jeho provozování. Dlouhodobě se ale nedaří prostory pronajímat. Město přistoupilo na variantu prodeje objektu developerské společnosti. Vzniknout zde mělo nové obchodní centrum. Smlouvu o jeho stavbě předchozí vedení města podepsalo s developerem v roce 2005.

Přípravy se ale vlekly a v poslední době se stále častěji mezi lidmi objevovaly názory, že obchodní centrum by se stavět nemělo. Změnu názorů ovlivnila i stavba dalšího obchodního centra Breda & Weinstein, které vzniklo nedaleko. Na ploše přes 25.000 metrů čtverečních nabízí prostory pro více než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu. Po dohodě developerská společnost od záměru ustoupila. Od té doby radnice řeší, co se Slezankou dál.
0 komentářů
přidat komentář

Související články