Indický premiér slavnostně otevře nový parlament, opozice ohlásila bojkot


Dillí – Indický premiér Naréndra Módí v neděli slavnostně otevře nové sídlo parlamentu, které je ústředním bodem projektu v hodnotě 2,4 miliardy dolarů (téměř 53 miliard Kč), jehož cílem je podle vlády modernizace centra metropole Dillí a nahrazení staveb z britské koloniální éry budovami s výraznými indickými rysy. Opozice projekt kritizovala a oznámila, že bude ceremoniál bojkotovat, informovala dnes agentura Reuters.


Prohlášení o "kolektivním bojkotu" ceremoniálu podepsalo ve středu 19 opozičních stran. Podle jejich vedoucích představitelů by měl budovu otevřít indický prezident. "Rozhodnutí premiéra Módího otevřít budovu je hrubou urážkou a útokem na indickou demokracii," citoval z prohlášení opozičních stran zpravodajský server BBC.

Podle kritiků premiéra je nová budova parlamentu, navržená architektem z Módího domovského státu Gudžarát, snahou předsedy vlády podpořit nacionalistickou politiku vládnoucí Indické lidové strany (BJP) a zanechat osobní trvalé dědictví.

Odpůrci stavby poukazují i na vysokou cenu projektu a obviňují vládu, že o záležitosti nediskutovala s dalšími zákonodárci a s veřejností. Podle kritiků bylo možné dosavadní sídlo parlamentu rekonstruovat, místo aby byla postavena budova nová.

Vedení BJP vyzvalo opozici, aby "přestala hrát politické hry". Přestavba centra Dillí, která má zdůrazňovat tradice a symboly indické kultury, přichází rok před parlamentními volbami, v nichž se hinduistická nacionalistická BJP bude po deseti letech u moci snažit získat třetí volební období.

Nová trojúhelníková budova parlamentu byla postavena naproti nynějšímu sídlu zákonodárného sboru z roku 1927. Stará budova parlamentu, která nevyhovuje z řady důvodů včetně kapacity, infrastruktury, technologií či bezpečnosti, bude přeměněna v muzeum, sdělila vláda.

Nový parlamentní komplex zahrnuje 1272 křesel, což je téměř o 500 víc, než mělo dosavadní sídlo, a má minimálně třikrát větší plochu. "Budova má čtyři podlaží a sály, které se inspirují národními symboly, jako je páv, lotos či banyán. Jsou zde také nástěnné malby, sochy a další umělecká díla z celé země zachycující 5000 let indické civilizace," prohlásil jeden z architektů podílejících se na stavbě.

Součástí projektu modernizace centra Dillí je kromě nového parlamentu i výstavba několika vládních budov a nové rezidence viceprezidenta a premiéra.
0 comments
add comment