Mariánská Týnice představí Santiniho stavby, modely a vizualizace

Publisher
ČTK
19.03.2014 21:35
Jan Blažej Santini-Aichel

foto: santini.cz
Mariánská Týnice (Plzeňsko) - Novou expozici věnovanou architektuře Jana Blažeje Santiniho chystá Mariánská Týnice na severním Plzeňsku. Klášter vybudovaný v polích, který je dominantou širokého okolí, zpřístupní nejen modely deseti Santiniho staveb postavených v regionu, ale také jejich vizualizace. K přiblížení postupů užívaných slavným barokním architektem italského původu využije nejmodernější metody a techniku. ČTK to řekla ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Irena Bukačová.
    "Tento region se vyznačuje tím, že tu je deset staveb, které postavili podle projektu Santiniho nebo pod jeho vlivem. Je to takzvaných deset hvězd, a právě ty chceme prezentovat," uvedla.
    Podle ní člověk, jenž v regionu navštěvuje Santiniho památky, nemá šanci vidět je pohromadě. "My bychom mu pomocí modelů chtěli představit tvarovou i myšlenkovou souvislost mezi jednotlivými stavbami. K vidění budou nejen modely, ale také vizualizace postupů v architektuře. Bude tedy zřejmé, jak stavba vznikala, jakého má ducha, jaké má technické parametry, dýchá to trochu i posvátnou geometrií," uvedla Bukačová.
    Santiniho stavby v Plzeňském kraji vznikaly v první polovině 18. století v souvislosti s činností opata cisterciáckého kláštera v Plasích Evžena Tyttla, jenž byl velkým mecenášem a objednavatelem u Santiniho. Jako první v regionu to byla unikátní kaple v Mladoticích postavená ve tvaru hvězdy. Poté následovaly Mariánská Týnice a klášter v Plasích.
    Nová expozice, jež by měla být otevřena příští rok, doplní současnou nabídku muzea. Celé první patro, tedy plochu asi 1000 m², věnuje historickému vývoji regionu, návštěvníka zve na prohlídku minulých časů, originální předměty jsou zasazeny do prostředí městečka, venkova, staré školy, starého kostela.
    O peníze žádá muzeum v rámci projektu Plzeňského kraje, jenž se pojí s projektem Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015.
0 comments
add comment

Related articles