Místo, kde vypínače berker ovládají desítky jedinečných svítidel

BOMMA Atelier má ambici stát se designovou ikonou na mapě Evropy

Vložil
Tisková zpráva
16.06.2021 09:20
Hager Electro s.r.o.
MONOBRAND s.r.o.

interiér

 Toto není obyčejný showroom ani vzorový byt. BOMMA Atelier ohromuje a vtáhne návštěvníka doslova do děje. Unikátní svým půdorysem, symbiózou původního na míru vyrobeného nábytku s kousky předních soudobých značek i na první pohled se vymykající dokonalým vyladěním interiéru se závanem světovosti. Živý organismus namísto typické showroomové strnulosti. A spousta světla z desítek svítidel české značky BOMMA, ovládaných vypínači berker. Protože v této tvůrčí atmosféře nemohou nejkrásnější vypínače na světě chybět.

V přízemním rohovém apartmá kubistického domu Diamant v pražské Spálené ulici, navrženém v roce 1912 architektem Emilem Králíčkem, za dob první republiky žil a tvořil Adolf Hoffmeister. Tento spisovatel, politik a čelní představitel české avantgardy si svůj tehdejší byt přímo navrhl a nechal jej zařídit na míru vyrobeným funkcionalistickým nábytkem. Dodnes nás může udivovat, nakolik se potvrdila nadčasovost tohoto kvalitního interiérového vybavení, dodnes nás baví některé více než sto let staré nápady – třeba vestavěný bar. A právě tento jedinečný prostor, protknutý nekonvenční a tvůrčí atmosférou, si český výrobce křišťálových svítidel BOMMA zvolil za svůj historicky první showroom.

Koncept BOMMA Atelieru jde ovšem podstatně dál, než je pouhá prezentace portfolia křišťálových svítidel. Cílem bylo vytvořit jedinečný prostor, který by inspiroval a žil vlastním životem, sloužil k setkávání a diskusím architektů, odborníků i dalších milovníků designu. Pro dosažení skutečné jedinečnosti celého prostoru oslovil kreativní ředitel značky Bomma Václav Mlynář ke spolupráci milánskou interiérovou designérku Sophie Wannenes. Společně doplnili renovované vybavení bytu špičkovým designovým nábytkem předních evropských a světových firem a tapety, koberce, dlaždičky i vypínače sladili do nejmenších detailů: Výsledkem je 178 metrů čtverečních souznění funkcionalistického dědictví a designu 21. století, které osvětlují desítky světel české sklárny a doplňují ho produkty sesterské sklárny Rückl.

“Sophie Wannenes se svým charakteristickým italským přístupem k designu vymyká všudypřítomnému minimalismu, umí propojovat různé styly a odvážnými kombinacemi podtrhne charakter jednotlivých svítidel,” vysvětluje celkový záměr Eva Kozarová, marketingová ředitelka BOMMA. „Koncept vychází ze současných evropských trendů, do kterých jsou vmíchány barvy tak, aby vytvořily až scénografickou, avšak zcela harmonickou atmosféru. Výsledkem je reálné místo pro život, práci i vzdělávání, prostředí pro designéry i značky, které spojuje láska k designu,“ prozrazuje Sophie Wannenes.

Jednou ze značek přítomných v BOMMA Atelieru jsou i vypínače berker, které vyrábí společnost Hager a pro BOMMA Atelier je dodával designový obchod Monobrand. „Vybírat vypínače pro BOMMA Atelier byla krásná práce,“ vzpomíná Katrin Grund, zakladatelka a majitelka obchodu Monobrand, jednoho z partnerů BOMMA Ateliéru. „Prostor Ateliéru je organický, v jednotlivých jeho částech se mění nálada i celkové vyznění interiéru, a tak jsme přizpůsobovali i výběr vypínačů pro jednotlivá zákoutí,“ dodává Katrin Grund. Jednotlivá svítidla BOMMA tak nakonec ovládají hned tři designové řady berker: retro otočné vypínače berker serie 1930 v černém plastu se svým vzhledem i materiálem přímo odvolávají na 30. léta minulého století a jsou proto po celém světě častou volbou pro funkcionalistické interiéry. Vypínače berker serie 1930 Softtouch jsou tvarově shodné s výše uvedenou řadou, ale vynikají materiálem: jedná se o zakázkově upravené vypínače se sametově hebkým povrchem. Třetí designovou řadou, která byla do Ateliéru zvolena, je berker R.1. Tento neortodoxní vypínač kombinující čtvercový rámeček s kulatou středovou klapkou posouvá design spínacích prvků o sto let dopředu. Svým celkovým vyzněním nezapře ducha mileniála.

„Jsme hrdí na to, že kompletní kolekci svítidel BOMMA ovládají právě naše vypínače berker, o kterých my trochu neskromně říkáme, že jsou to nejkrásnější vypínače na světě,“ usmívá se Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice a přidává trochu matematiky: „Tento nádherný prostor z roku 1912 si BOMMA zvolila trefně, protože vznik značky se datuje přesně 100 let po vzniku tohoto domu. To naše vypínače berker jsou o hodně starší – založení továrny na vypínače bratry Berkerovými datujeme do roku 1919, takže sté výročí založení značky už jsme slavili před pár lety. Můžeme si tedy s trochou nadsázky a z pozice staršího přítele dovolit popřát kolegům z BOMMA, aby i jejich značka sbírala uznání a designová ocenění ještě alespoň další století,“ uzavírá Thomas Grund.

  • Lokalita: Dům Diamant, Spálená 4, Praha 1, 110 00
  • Interiérový design: Václav Mlynář a Sophie Wannenes
  • Rozloha: 178 m2
  • Umělecká díla: M. K. Čejková, M. Chochola, V. Drahotová, A. Kotzmannová, P. Fabo & others. Pod kurátorským vedením Danici Kovářové.
  • Foto: BoysPlayNice a David Raub

www.hager.cz/vypinac
www.monobrand.cz

www.bomma.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články