Když vypínač korunuje jedinečný interiér

Podsvícené retro otočné vypínače berker nyní zdobí Winternitzovu vilu

Vložil
Tisková zpráva
29.01.2021 15:20
Hager Electro s.r.o.

Praha

Smíchov

Unikátní. Fenomenální. Kultovní. Všechna tato slova dokonale vystihují dojem, kterým působí Winternitzova vila – puristický skvost z dílny Adolfa Loose. Stejná slova můžete směle použít i k popisu jednoho detailu, který ve vile nově najdete: retro otočných vypínačů berker s podsvícením.

Vypínače s podsvícením si společnost Hager „nadělila“ k dvojvýročí z roku 2019. „V tomto roce jsme si připomínali dvě významná jubilea: sto let existence designové školy Bauhaus a také vypínačů berker,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice. „Jsme hrdí na to, že sám Walter Gropius, zakladatel Bauhausu, používal ve svých architektonických dílech právě vypínače berker. Však také naše vypínače serie 1930 a serie glas byly použity při důkladné rekonstrukci budov spjatých se školou Bauhaus v Dessau. I v České republice je můžete najít v mnoha architektonických skvostech, mimo jiné ve vile Tugendhat nebo zde ve Winternitzově vile,“ dodává Thomas Grund.


Winternitzova vila má za sebou pohnutý osud. U Adolfa Loose a Karla Lhoty si ji v roce 1932 objednal pražský právník JUDr. Josef Winternitz pro svoji rodinu. Tato vila představuje poslední budovu, kterou klasik moderní architektury a čelný představitel architektonického purismu Adolf Loos realizoval. Rodina vilu obývala do roku 1941. Po válce se zpět do Prahy vrátily pouze Winternitzova manželka a dcera, ale do vily se již nikdy nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Až do roku 1997 v tomto objektu sídlila mateřská škola. Poté se vila vrátila do rukou potomků původních majitelů a rodina ji během let 1999 až 2002 zrekonstruovala do prvotní podoby z 30. let.


Při rekonstrukci vily padla volba na vypínače, zásuvky a další domovní přístroje berker serie glas s černými akcenty. Stejné vypínače můžete najít i v dalších znovuoživených stavbách ve stylu klasické moderny – nejznámější příklad u nás představuje vila Tugendhat. Ve Winternitzově vile ale můžete navíc nyní obdivovat vypínače serie glas v působivé variantě s podsvícením. „Pokud se vám vždy líbily kulaté série vypínačů berker – jmenovitě designové řady serie 1930, serie glas a R.classic – pak budete z jejich podsvícené varianty nadšeni,“ usmívá se Thomas Grund.


Winternitzova vila je stále v rukou původních majitelů. „Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné navštívit ji v rámci komentovaných prohlídek nebo během některé zde probíhající kulturní akce. Ve vile je možné se ubytovat nebo si ji pronajmout na svatbu či večírek,“ vysvětuje David Cysař, jeden ze spolumajitelů vily. „Stálou výstavní expozicí ve druhém patře vily se snažíme o to, aby se nezapomnělo na pohnuté dějiny dvacátého století, které se drsně zapsaly do historie rodiny i celého objektu,“ uzavírá David Cysař.

Tři otázky pro Davida Cysaře, spolumajitele Winternitzovy vily

Majitelé architektonických skvostů často stojí před dilematem: památku v dobrém slova smyslu zakonzervovat a uchovat ji nezměněnou pro příští generace, anebo naopak otevřít dveře široké veřejnosti a nechat budovu ožít. Který postoj je vám bližší a jak jej aplikujete ve Winternitzově vile?

Domnívám se, že aplikujeme oba postoje. Od doby, co nám byla vila vrácena, se snažíme zbavit ji nánosů komunistické správy, vrátit jí její podobu z třicátých let a tu zakonzervovat pro příští generace. Vzhledem k tomu, že ve vile nikdo z rodiny nebydlí a užíváme ji čistě jako muzeum a pro kulturní a společenské akce, nemáme tendence vilu přestavovat v kontextu současného bydlení a snažíme se vytvářet přesnou repliku atmosféry první republiky. Zároveň si ale myslíme, že by vila měla žít, a proto jsme ji otevřeli veřejnosti, která má možnost si vilu užívat s námi.

Jak vám zkřížil plány covid a co máte s vilou v plánu, až se zase budeme moci vrátit k normál- nímu životu?
Covid je jen jedna z dalších etap v našich životech a vila už jich zažila několik. Všechny ale přestála ve zdraví a kráse. Věřím, že to tak bude i nyní, a až vše skončí, opět ji otevřeme veřejnosti a budeme zde dále vést kulturní a společenský život.

Vila má za sebou zdařilou rekonstrukci. Na základě čeho jste se rozhodovali o výběru detailů, například vypínačů a zásuvek?
Vypínače berker serie glas byly jednoznačnou volbou, protože z archivních fotografií je patrné, že původně byly ve vile přesně ty samé. Zavolal jsem tedy do firmy Hager a propojil se s Thomasem Grundem. Ten byl naším záměrem o otevření budovy veřejnosti a vytvoření zde jakéhosi kulturního centra nadšen a firma Hager nám dodala do celé vily vypínače zcela zdarma. Tento filantropický přístup mě opravdu dojal a upevnil mou víru, že když se člověk pouští do smysluplných projektů, vždy se najdou další, kteří jeho konání pochopí a podpoří. Podsvícené vypínače, které jsou novinkou, mě zcela nadchly. Díky tomu, že jsme majitelé objektu, rozhodli jsme se v tomto případě opustit cestu absolutních replik a zasadili jsme do interiéru vypínač sice tvarově přesný, ale s moderní technologií. Věřím, že Adolf Loos by nám dozajista dal požehnání.

David Cysař a Thomas Grund

Thomas Grund, ředitel Hager Electro v České republice, k podpoře rekonstrukce Winternitzovy vily:

„Když mě kontaktoval pan David Cysař a požádal mě, zda bych jej podpořil v jeho snaze přivést Winternitzovu vilu zpět k životu, zaujalo mě to a rozjel jsem se na místo. Protože se mi nemohl ihned věnovat, nechal mě chvíli ve vile samotného. A musím říct, že to byl zvláštní zážitek. Jak jsem se jí kochal, vila ve mně probouzela bouřlivé emoce. Opravdu jsem na sobě pocítil dech, nebo chcete-li velmi silnou energii tohoto místa. Zprvu na mě padal smutek a sklíčenost. Ale nakonec, když jsem procházel expozicí o pohnutém osudu vily a hlavně lidí, kteří ji obývali, vzbudil se ve mně naopak silný pocit štěstí a naděje. A v tu chvíli jsem se rozhodl, že pro obnovu tohoto skvostu udělám vše, co je v mých silách, a že pomohu potomkovi původních majitelů jeho záměr uskutečnit. Nakonec nezůstalo jen u dodání původních vypínačů – spolupráce s Davidem Cysařem nakonec přerostla v pevné přátelství.“

2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Podsvícené retro vypínače
Katrin Grund
04.02.21 08:06
krásná vila, povedlo se
Svoboda
04.02.21 06:30
zobrazit všechny komentáře

Související články