Když se ochutnávání vína stane designovým zážitkem

Vložil
Tisková zpráva
04.03.2022 13:45
Ruukki CZ s.r.o.

Když se spojí tradiční poctivé postupy s moderními technologiemi, vznikne fúze toho nejlepšího z obou. To platí v současnosti nejen pro výrobu vína, ale také architekturu a design. Zdařilým příkladem renesance tradice s kořením moderny je Vinařství Obelisk z Valtic na jižní Moravě.

Na počátku bylo víno, předkové vinaři a moravské genius loci, které je cítit z každého koutu této krajiny plné vinohradů. Františka Fabičovice, majitele Vinařství Obelisk, provází víno celý život. Už od 80. let provozoval menší vinařství, o které se staral do roku 2000. A tam se začala formovat mnohem větší idea. „Vznik vinařství nebyl výsledkem spontánní myšlenky, spíše logické vyústění mého velkého koníčku, kterým víno bezesporu je. Vinařství Obelisk bylo další metou, výrazným posunutím pomyslné laťky a samozřejmě splněním velkého snu,” říká František Fabičovic.

O víně se mluví jako o nápoji bohů. A tak by i prostory, ve kterých se podává, měly být ušlechtilé a reprezentativní. V případě Vinařství Obelisk se to dokonale povedlo. „Budova vinařství je inspirována podobou antického chrámu. Představou bylo respektující a citlivé řešení k okolí Lednicko-valtického areálu, bez narušení horizontu vinic a korespondující s krajinou historicky formovanou rodem Lichtenštejnů, jejíž výraz jsme chtěli zachovat a podpořit,” doplňuje majitel.

Jednoduché tvary, kvalitní materiály a úcta k přírodě

Jako správný zvědavý vinař procestoval majitel různé země v Evropě a Americe, kde čerpal inspiraci v moderních vinařských stavbách. Přestože původ myšlenky architektonického návrhu pramení v antice, budova není historickým objektem. Naopak zrcadlí moderní dobu a současnou architekturu. Autory díla jsou Hana a Pavel Bainarovi z brněnského studia AiD team.

Stavba má jednoduchý krychlový tvar se střechou podepřenou betonovými sloupy. S betonem výrazně kontrastuje fasáda, která je obložená přirozeně patinující ocelí Cor-Ten® z dílny Ruukki. Tento přírodní materiál kontinuálně stárne, mění svoji barvu a ochranná patina zabraňuje další korozi. Jedná se o skvělý dynamický povrch, který zároveň nepotřebuje žádnou údržbu.

Právě přírodní tóny, barvy a materiály jsou prostoupené celým objektem. Barva Cor-Ten® fasády vynikne mezi okolní vinnou révou, ve slunečních paprscích a odkazuje také na moderní výrobu vína bez nepřirozených zásahů. „Zvolená ocelová fasáda do celého konceptu zapadá a skvěle doplňuje i ozvláštňuje celek. Jednalo se o první a naskrz vynikající spolupráci se společností Ruukki. S výsledkem jsme velmi spokojeni,” pochvaluje si výsledný vzhled František Fabičovic.

Symfonie pro smysly, snoubení chuti a vizuálních zážitků

Budova vinařství Obelisk může působit jemně provokativně v porovnání s klasickými vinařstvími. Majitel se však těší z pozitivních ohlasů. „Každý host je po příjezdu ohromen překrásným výhledem na okolní vinice a město Valtice. Pohled z hlavního atria je při západu slunce doslova dechberoucí, obzvlášť pak se sklenkou vynikajícího vína, které pochází právě z vinic, na které hledíte,” dodává.

Architektonická interpretace vinařství je v kontextu dnešní doby více než jen vybudování funkčního prostoru a zázemí pro výrobu. Vinná turistika je na vzestupu, proto by vinařství mělo vytvářet i příjemné prostředí pro setkávání lidí a degustaci. Například formou originálního ztvárnění prostoru pomocí kvalitních materiálů a překvapivých elementů.

0 komentářů
přidat komentář

Související články