Trendy fasády bytových domů: designová nezbytnost, nebo rozmar architektů?

Vložil
Tisková zpráva
04.10.2021 09:25
Ruukki CZ s.r.o.

Architektonická interpretace bytových domů už dávno není založená na neosobitosti a šablonovitosti. Naopak, jejich výraz spojuje historický kontext oblasti, charakter okolí a moderní trendy v bydlení. Fasády tak tvoří jedinečnou designovou jednotku a poskytují architektům nekonečné možnosti, jak dotvořit koncept bytových domů.

Přírodní kovové materiály jako výrazný architektonický prvek

Materiály fasádních obkladů na bázi kovů tvoří silný estetický element v aktuálních světových trendech. Mezi jejich důležité vlastnosti se řadí dlouhá životnost a recyklovatelnost. Velkým plusem jsou pak nízké nebo žádné náklady na údržbu, odolnost vůči UV záření a také nízká hmotnost. Investice do metalického opláštění je tak prospěšná nejen pro životní prostředí, ale rovněž pro budoucí obyvatele domu.

Na bytových domech Parku Anička v Košicích byly použity velkoformátové provětrávané hliníkové panely v designu dřeva. Hliník představuje materiál s nízkou hmotností a je velmi odolný vůči korozi. Díky odvětrávání se fasáda v létě nepřehřívá a naopak v zimě jsou náklady na vytápění mnohem nižší.

Nejpopulárnějším kovovým fasádním obkladem současné architektury je ocel Cor-Ten®. Na bytovém domě Jullukka ve Finsku je působivě zkombinovaná s betonem a cihlami. Přírodní ocel Cor-Ten® si na povrchu vytváří ochrannou patinu, která zamezuje další korozi. Její barva a textura se postupem času krásně mění, což působí mimořádně expresivně. Jedná se o bezúdržbový a 100% recyklovatelný materiál.

Harmonie perforace a světla

Kvalitně navržený bytový dům harmonicky zapadá do existující zástavby a zároveň vytváří vizuálně přívětivý prvek pro komfortní bydlení. Ruukki® Emotion je kompletní fasádní systém, který se skládá z perforovaných fasádních produktů a šikovně integrovaného podsvícení. Možností perforace existuje celá řada – od celkové až po libovolný návrh art perforace. V kombinaci s bílým nebo barevným podsvícením tak fasáda ožije každou noc.

Moderní apartmánový dům Jahu v Estonsku respektuje okolní urbanistickou strukturu nejen svou formou, ale také materiálovým řešením. Budova připomíná sousední dřevěné historické domy jak tvarem svojí střechy, tak dřevěným obkladem. Zároveň však přináší nádech inovace, a to díky perforovaným kazetám s podsvícením. Po zatmění vynikne hlavní motiv obilných klasů, které přispívají k bohémské atmosféře okolí.

Fasádní kazety podpoří klasické i extravagantní rysy

Výhodou kazetových systémů je jednoduchá a rychlá instalace na kompletně dokončenou fasádu. Kazety Ruukki Liberta® jsou navíc dostupné v různém materiálovém provedení s velkým výběrem barev a povrchových úprav. Další možností je výroba na míru požadavkům projektu.

Kazety vyrobené na míru byly použity také na fasádě bytového domu v Tallinu. Připomínají staré kazetové stropy a v kontrastu s bílou a černou cihlou vytvářejí elegantní a nepřehlédnutelný dojem.

Odlišného vzhledu bylo dosaženo na apartmánové budově ve finském městě Kuopion. Kazety Ruukki Liberta® byly nainstalované ve svislém směru se skrytým upevněním. Budovu lze přehlédnout jen stěží. Reprezentuje přístup k finské městské architektuře 21. století: nekonvenčnost, všestrannost a zajímavost.

Také na Slovensku můžeme najít příklad využití fasádního systému Ruukki Liberta® na obytné budově. Bratislavská rezidence Axton je zajímavá zejména díky volbě perleťové barvy fasády, která se mění v závislosti na poloze pozorovatele. Kazety mají speciální povrchovou úpravu, která vzniká nanesením finální vrstvy dvou metalických barev. Výsledný odstín tak přechází z metalické zlaté do světle šedé barvy.

Design profily pre homogenní vzhled

V místech, kde je třeba dosáhnout pravidelného a strukturovaného povrchu fasády, se hodí využít design profily. Jejich zhotovení se dá přizpůsobit tak, aby splňovalo architektonické zadání projektu, a to díky možnosti výběru profilu i materiálu.

Právě to byl případ rezidenční budovy ve Švédsku. Při navrhování budovy se kladl důraz na horizont a nádherný výhled do okolí. Budova měla působit homogenně, a proto i samotné ocelové fasádní profily byly umístěny v horizontálním směru bez viditelných spojů a zvýrazněny lemováním mezi poschodími.

Když renovovat neznamená jen opravit

Nová fasáda oživí vzhled budovy, prodlouží její životnost, zaručí odolnost a dokáže vylepšit tepelněizolační vlastnosti opláštění. Energetická účinnost představuje v současnosti jeden z nejdůležitějších faktorů výběru fasády. Například vzduchotěsné energy panely snižují náklady vytápění v zimě a chlazení v létě. Všechny zmiňované produkty navíc disponují vysokou požární odolností, velmi dobře tlumí hluk, nepoškozují je hlodavci a nehnízdí v nich ptáci.

Bytový komplex Ulven Terrasse v Norsku je vydařeným příkladem modernizace obytných prostor. Mimo výměnu oken, silnější izolaci a renovaci balkónů zahrnoval také výměnu fasádních obkladů. Architekti zvolili speciální měděné lamely ve třech velikostech, které dodávají budově vitalitu a jedinečnost. Tím se prodloužila také životnost samotné fasády, jež bude funkční dalších sto let. Obyvatelé a kolemjdoucí mohou denně sledovat hru slunečních paprsků v měděných odrazech budovy.

Nejen bytové, ale také rodinné domy

Fasádní i střešní produkty lze využít také při projektování fasády rodinného domu. V dnešní době již není bezúdržbová ocel Cor-Ten® nebo falcovaná krytina Ruukki Classic nikterak ojedinělá. Pro projektanty a architekty to představuje nekonečné možnosti kombinace barev, materiálů a struktur povrchu.

Nechte si poradit

Abychom odpověděli na otázku v titulku, trendy fasáda je v dnešní době žádoucí kreativní řešení hned s několika výhodami. Uvažujete nad podobou vaší budovy? Neváhejte kontaktovat lidi, kteří mají s realizací fasád bohaté zkušenosti. Pomohou vám do ní promítnout dobový kontext i lokaci, stejně jako jedinečný rukopis architekta.

Mezinárodní společnost Ruukki se dlouhodobě věnuje produktům a službám pro opláštění budov na evropském trhu. Pokud hledáte tradiční i netradiční řešení pro vaší budovu, obraťte se na Ruukki, do jejíž péče už se svěřily firmy jako Volvo, Samsung nebo DHL.

0 komentářů
přidat komentář

Související články