Budova připomínající klenot

Vložil
Tisková zpráva
27.01.2021 22:55
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Obchodní centrum Paříže a především pak jeho čtvrť La Défense, má odnedávna novou působivou dominantu. Tou je nově zrekonstruovaná kancelářská budova ze 70. let, které se začalo přezdívat černá perla. Původ tohoto označení je přitom nasnadě: černý plášť budovy, který jako symbolická třešnička na dortu zdobí výrazná střecha v měděné barvě. Na elegantním vzhledu "perly" má přitom svou zásluhu zvláště falcovaná krytina od společnosti PREFA Aluminiumprodukte.

foto: Croce & WIR

Dělat si vše po svém

První realizací architekta Vincenta Eschaliera nebylo žádné umělecké dílo, ale ragbyový stadion. Při jeho návrhu se Vincent vůbec neřídil radami profesorů, ale dělal vše tak, jak to považoval za správné on sám. A tímhle přístupem, dělat si věci po svém, se ostatně řídí celý svůj profesní život. Ten začal nabírat na obrátkách hned po ukončení studií, takže vysněná nabídka přišla už v šestadvaceti letech. "Díky svému tehdejšímu zaměstnavateli jsem viděl kus světa a seznámil se s prací architektů od Hongkongu až po australské Sydney." S kontakty a zkušenostmi, které v zahraničí nasbíral, si následně otevřel vlastní architektonické studio. Přitom hned první zakázka, na které začal po osamostatnění pracovat, byla velmi prestižní – měl totiž navrhnout uměleckou galerii v Paříži.

Ve znamení pětky

Domy v srdci obchodního světa Paříže si kladou vysoké nároky na reprezentaci. Musejí být elegantní, měly by upoutat a nabídnout také špetku extravagance. Toho všeho si byl francouzský architekt Vincent Eschalier při rekonstrukci budovy velmi dobře vědom. Jeho projekt přitom od samého začátku doslova pronásledovala magická číslovka pět. "Projekt musel být realizován do pěti měsíců a museli jsme se striktně pohybovat v rámci rozpočtu pěti milionů euro. A kromě toho plášť budovy měl celkový povrch 500 metrů čtverečních," komentuje svůj nelehký úkol s úsměvem Eschalier. Jak už to bývá, ani jeho projekt neběžel od začátku zcela hladce. Se vším si ale nakonec dokázal talentovaný Francouz poradit.

foto: Croce & WIR

Méně horizontální, více vertikální

Už při prvním pohledu bylo jasné, že celá stavba je koncipována spíše horizontálně než vertikálně, což nepůsobilo opticky dobře. "Můj hlavní cíl tedy byl zvednout budovu pocitově do výšky. Nechtěl jsem vertikalitu dohánět nějakými nástavbami, šlo mi jen o to, aby se budova vzedmula do výšky opticky. Proto jsem se rozhodl, že plášť budovy budou tvořit černé plachty, které požadovaný vizuální dojem vytvoří," komentuje svůj projekt dále architekt.

To nejlepší je na vrcholu

O plášti budovy bylo sice rozhodnuto, ale přesto celé stavbě k naprosté dokonalosti ještě něco podstatného chybělo. Tou pověstnou finální tečkou se nakonec ukázala být střecha, která měla sloužit nejen jako technické zázemí, ale také jako prostor pro příjemné setkávání těch, kteří v budově tráví většinu času. "Po dlouhém zvažování jsem dospěl k rozhodnutí, že technické zázemí ukryji pod speciální dřevěnou konstrukci a nad ní vybuduji trojúhelníkovou nadstavbu, která bude zrekonstruované stavbě vévodit. Pokud měla střecha být dominantou, pak musel její jedinečnosti odpovídat také výběr materiálu. Zcela unikátní krytinu jsem nalezl v PREFA falcovaných šablonách 29×29 měděné barvy," uvádí dále architekt. Díky tomu vznikla nejen nepřehlédnutelná dominanta budovy, ale také komfortní terasa, která skýtá návštěvníkům nebývale krásný pohled na historické centrum Paříže, o Eiffelově věži ani nemluvě.

foto: Croce & WIR

Budova, která nestárne

Žádné stárnutí, žádný zub času… přesně tak znělo další zadání, s nímž se musel Eschalier v průběhu rekonstrukce popasovat. "V tomto směru se hliník ukázal jako správný a doslova nadčasový materiál. Dokáže si i po letech zachovat barevnou stálost a vyznačuje se také dlouhou životností, která je pro každého investora klíčová. Navíc nepodléhá povětrnostním vlivům a příjemným bonusem navíc je také snadná manipulace a práce s hliníkovými šablonami. Díky tomu se nám podařilo vytvořit takovou střechu, kterou budou moci návštěvníci i rezidenti čtvrti obdivovat ještě za desítky let," dodává architekt závěrem.

O projektu

Název projektu: Blackpearl
Objekt, místo: kancelářská budova, Courbevoie, Francie
Typ stavby: novostavba
Architekti: Studio Vincent Eschalier Realizace: Parisis Rénovation, Philippe Battais
Typ střechy: PREFA falcovaná střešní šablona 29 × 29
Barva střechy: zvláštní barva na přání
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
0 komentářů
přidat komentář

Související články