Dům jako vysokohorské zrcadlo

Vložil
Tisková zpráva
11.03.2020 18:30
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Pokud patříte k milovníkům drsného vysokohorského prostředí, pak vás východní Tyrolsko zaručeně ohromí: nádherná krajina, majestátní štíty hor a dokonale čistý vzduch. Tohle všechno už před mnoha lety okouzlilo také architekta Jana Wernera, který zde pro rodinu zubaře z rakouského Dölsachu vybudoval tu pravou vysokohorskou oázu klidu.

Východní Tyrolsko bylo architektovou láskou už od dětství a prakticky každou volnou chvilku se snažil utíkat do hor. Vztah k přírodě a přírodním materiálům ho ostatně přivedl k tesařině a práci se dřevem, ale později se rozhodl, odejít do Grazu. Tam vystudoval architekturu a následně se zde také natrvalo usadil. Počátky jeho pracovní kariéry přitom nebyly úplně snadné, ale postupem času si vypracovat v oboru stabilní pozici. Dnes vede vlastní architektonické studio a přednáší také studentům na univerzitě.

Hlavně být originální

Weberův přístup by se dal shrnout slovem "originalita". Nic pro něj není tak důležité, jako řešení, šitá přesně na míru potřebám konkrétního zákazníka. "Jde mi o to, abych co nejvíce vyhověl potřebám každého klienta, tomu, jak žije, co se mu líbí a jaké má představy o svém bydlení. Moje vlastní představy tu přitom nejsou vůbec důležité, protože já jsem jen architekt, a nikoli majitel domu. Na to se snažím v průběhu celé realizace nezapomínat," vypráví Werner. Pro něj je také důležité, aby mohl při stavbě pracovat s přírodními materiály a tím kladl důraz na ekologickou udržitelnost objektu.

Příroda mu ostatně byla inspirací i během realizace rodinné vily v Dölsachu. Nechal se zde totiž inspirovat šedozeleným kamenem serpentinem, který se v této oblasti hojně vyskytuje. K přírodě se pak snažil být co nejvíce šetrný i tím, že na střechu instaloval solární panely pro výrobu elektřiny a o vytápění se v zimních měsících postará ekologické tepelné čerpadlo. Zásadám trvalé udržitelnosti ale vychází vstříc také použitý materiál – kromě dřeva především fasádní hliníkové panely značky PREFA. Ty mají obdivuhodně dlouhou životnost a vztahuje se na ně záruka až 40 let. Jsou vyrobeny z recyklovaného hliníku a je možné, je nadále opakovaně recyklovat.

Dům, který dýchá s okolím

Stavba se zcela přizpůsobuje okolní krajině a naprosto ji respektuje. Použití velkoformátových skleněných tabulí na průčelí dělá z domu obrovské zrcadlo, v němž se působivě odráží zasněžené vysokohorské štíty. Mimo to se majitelům nabízí doslova fascinující výhled do krajiny. O komfort obyvatelů se pak stará zavěšený hliníkový provětrávaný fasádní systém PREFA, který umožňuje dosáhnout optimální vnitřní klima po celý rok.

Materiály PREFA jsou díky své dlouhé životnosti a barevné stálosti naprosto dokonalé pro použití v extrémních vysokohorských podmínkách a pro jejich použití hovořila i zdravotní nezávadnost a recyklovatelnost. "Tohle všechno jsme ocenili nejenom při instalaci střechy ze střešních panelů PREFA, ale také na fasádě téže značky. Použili jsme panely FX.12, které vytvářejí doslova jedinečné světelné lomy a opticky tak fasádu pozvedávají o mnoho úrovní výše," říká závěrem Werner.

O projektu

Název projektu: Dům K.
Objekt, místo: rodinný dům, Lienz, Rakousko
Typ stavby: novostavba
Architekti: Jaweco Studio, Arch. Jan Werner
Realizace: MSGO GmbH, Gerald Ortner
Typ fasády: PREFA střešní a fasádní panel FX.12
Barva fasády: P.10 světle šedá
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
0 komentářů
přidat komentář

Související články