Hravé bydlení v norském stylu

Vložil
Tisková zpráva
12.05.2020 09:00
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Norsko

Trondheim

Nebát se barev! Přesně to bylo jedno z hesel architekta Sevrina Gjerdeho, když se pouštěl do odvážného projektu stavby třiadvaceti domů na trondheimském sídlišti Josefinesvingen v Norsku. Na umělém kopci tu vyrostlo unikátní bydlení, které majitele i kolemjdoucí nadchne hned na první pohled. Barevnou hravost, která přetrvá několik desetiletí, tu bylo možné vytvořit díky hliníkové fasádě PREFA.

Nebyl to jednoduchý úkol – vytvořit na relativně malém prostoru co největší počet domů, to vše s parkovacími místy a dokonce počítat i s plochou na malý supermarket, aby rezidenti měli kde nakupovat. Přesto se to ale architektu Sevrinu Gjerde povedlo na výbornou. Navíc se přitom ani nemusel pouštět do návrhů, které by byly nešetrné k okolnímu prostředí, což by byla například stavba výškové budovy. "Výškové budovy jsou samozřejmě první volbou, pokud chcete z co nejmenšího prostoru vytěžit maximum. Zároveň jsem si byl ale dobře vědom toho, že moderní výšková budova by zcela zabila příjemný ráz tamního sídliště, a to jsem za žádnou cenu nechtěl."

Jakmile Gjerde zavrhl tuto ideu, začal se mu v hlavě náhle rodit plán na rodinné domky, které budou stejné a přesto vlastně jiné. Postarat se o to měla značka PREFA, která dokáže vytvořit fasádu prakticky v jakékoli barvě na přání zákazníka. Architekt se tak nemusel vůbec omezovat, ale naopak mohl zcela popustit uzdu své fantazie a kreativity. "Rozhodl jsem se, že moje stavby musí hrát barvami. Volil jsem odstíny od modré, která měla evokovat nebe, až po červenou, která zase na první pohled připomíná klasické červené cihly," říká Gjerde.

Bez materiálu PREFA by to nešlo

Dřevo je sice krásný přírodní materiál, ale kdyby se ho Gjerde rozhodl použít na fasádě, nikdy by si nemohl dovolit tak působivé barvy, jako s hliníkovou šablonou. "Šablony PREFA měly z mého pohledu řadu podstatných vlastností, které rozhodly. V prvé řadě šlo o to, že hliník je velmi elegantní materiál a má neuvěřitelně hladký povrch, který umožňuje, aby se od něj efektně odráželo sluneční světlo. To v kombinaci s konkrétním barevným odstínem vytváří unikátní hru světla, kdy se domy neustále mění v závislosti na denní i roční době a při každém pohledu jsou vždy jiné." Přesto, že si architekt při návrhu svého projektu, co se barev týká, hodně zaexperimentoval, nepouštěl se do žádných výstředností, protože všechny použité barvy vycházely z místní tradice a můžeme je najít i na původní trondheimské zástavbě.

Komfortní a snadná práce

Materiál je vždycky zásadní. To platí stejně tak při stavbě malé garáže, jako bytového komplexu nebo kancelářské budovy. Sevrin Gjerde si této zásady byl jako zkušený architekt samozřejmě velmi dobře vědom. "Když stavíte nové domy, je předem jasné, že budou jejich noví majitelé chtít, aby s nimi měli do budoucna co nejméně práce, pokud jde o různé opravy. Že si budou přát, aby si jejich domy co nejdéle zachovaly svou tvář a byly stále jako nové. To samozřejmě vyžadovalo použití takového materiálu, do kterého se zub času jen tak nezakousne. Troufám si tvrdit, že přesně takový materiál jsem našel ve fasádě PREFA. Je vyrobena z recyklovaného hliníku a společnost dává čtyřicetiletou záruku na barevnou stálost," popisuje výhody produktu architekt. Jeho slova ostatně potvrzuje také šéf pokrývačských prací Gudensen ze společnosti Dag-Arne. "Tady na severu musíte často kromě běžných starostí, které máte snad na každé stavbě, řešit rovněž nepřízeň počasí. Proto oceníte materiál, který je tvárný, dobře se s ním pracuje a vše tak jde dobře od ruky. Fasáda PREFA přesně takovým materiálem byla a jsem rád, že se Sevrin Gjerde rozhodl právě pro něj," uzavírá.

O projektu

Název projektu: Bør Hill
Objekt, místo: sídliště Josefinesvingen, Trondheim, Norsko
Typ stavby: novostavba
Architekti: Agraff Architektur, Arch. Sevrin Gjerde
Realizace: Meisterblikk AS
Typ střechy: Prefalz
Barva střechy: 5 zvláštních barev na přání
Typ fasády: Prefalz
Barva fasády: 5 zvláštních barev na přání
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
0 komentářů
přidat komentář

Související články