Společnost Plzeň 2015 opouští šéf, funkci prý hrozí politizování

Vložil
ČTK
01.10.2011 13:15
Plzeň

Ing. arch. Milan Svoboda
Plzeň - Společnost Plzeň 2015, jež připravuje město na rok 2015, kdy bude Evropským hlavním městem kultury (EHMK), opouští její ředitel Milan Svoboda. Od začátku stál u projektu plzeňské kandidatury a dovedl město k  vítězství a získání titulu u Evropské komise, nyní ale na vlastní žádost v čele obecně prospěšné společnosti končí. Píše o tom dnešní Plzeňský deník, podle něhož panují obavy, že kulturní titul se politizuje.
     Svoboda složil funkci, protože prý už nemá na práci pro kulturní tým tolik času, kolik by potřeboval. "Jsem jako autorizovaný architekt smluvně vázán na projekt, na kterém jsem pracoval v minulém zaměstnání," uvedl. Ve funkci končí, v týmu EHMK 2015 by ale chtěl pracovat dál alespoň na částečný úvazek.
     Podle deníku se objevují spekulace, že Svoboda na atraktivním postu v organizaci uvolňuje místo bývalé náměstkyni primátora Marcele Krejsové (ODS), která je nyní v čele správní rady společnosti Plzeň 2015. Zatímco Krejsová popírá, že by mohla být funkce ředitele zpolitizovaná, umělecká ředitelka projektu Yvonna Kreuzmannová to potvrdila. "Odchod pana Svobody již vyvolal u ostatních EHMK a v Bruselu obavy z politizace projektu," cituje Kreuzmannovou deník.
     Podle ní je nutné na Svobodovo místo vypsat co nejdříve výběrové řízení. Krejsová se však domnívá, že je to věc správní rady, která může do čela společnosti vybrat i  někoho z týmu. O vlastní nominaci nechtěla mluvit. Není ale možné vykonávat současně funkci ředitelky a šéfky správní rady.
     Primátorova náměstkyně pro kulturu Eva Herinková (ČSSD) už prý nějaké osobnosti, které by připadaly v  úvahu, oslovila. Není přesvědčena o tom, zda je nutné vypisovat výběrové řízení.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Eva Herinková je "člověk na svém místě"
petr jehlík
03.10.11 10:25
...
ondrejcisler
03.10.11 08:08
Škoda Plzně
04.10.11 10:36
zobrazit všechny komentáře

Související články