Šéf společnosti Plzeň 2015 skončí, bude se hledat nástupce

Vložil
ČTK
29.11.2012 17:55
Plzeň

Plzeň - Ředitel společnosti Plzeň 2015 Tomáš Froyda odstoupí ze své pozice. Chce dál zůstat už jen ve funkci ředitele divadla Alfa. Froyda dnes své rozhodnutí oznámil správní radě společnosti, na jeho post bude vypsáno výběrové řízení, a to zhruba v polovině prosince. Froyda společnost povede do doby, než se najde jeho nástupce. Oficiálně mu od 1. prosince běží dvouměsíční výpovědní lhůta. ČTK o tom informovali Froyda a šéfka správní rady Marcela Krejsová
    
"Chci se nadále věnovat pouze divadlu. Nechci ale z projektu odejít tak, aby to negativně ovlivnilo práci týmu, naopak chci vše kontinuálně předat svému nástupci," uvedl. Popřel, že by hlavním důvodem jeho rozhodnutí bylo to, že projekt zatím bojuje s nedostatkem peněz. ČTK Froyda řekl, že zvážil i rodinné důvody a podle svých slov rozhodlo i to, že se "cítí být bytostně divadelníkem".
     Společnost Plzeň 2015 připravuje západočeskou metropoli na Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Projekt zatím ohrožuje nedostatek peněz, aktuálně má zajištěno zhruba 20 milionů euro (asi 750 milionů korun), optimální a potřeba by ale byla podle Froydy částka ještě o 300 milionů korun vyšší. "Když jsem do projektu vstupoval, věděl jsem, že těch peněz ve srovnání s  tím, co se deklarovalo v přihlášce, není mnoho," uvedl. Podle Froydy nebyly ale dosud vyčerpány všechny možnosti.
     "Jsem přesvědčen o tom, že ředitel, který vzejde z konkurzu, by měl dovést celý projekt až do roku 2015," řekl ČTK plzeňský primátor Martin Baxa. Jeho náměstkyně Eva Herinková připustila, že je možné, že se i město pokusí i přímo nějaké vhodné osobnosti na uvolněný post oslovit.
     Podle Baxy město bude shánět evropské prostředky, nešťastné prý ale je, že se nyní láme staré a nové programové období. "Zatím je také mimořádně nízký podíl peněz z Plzeňského kraje, dosud činí jednotky procent, tedy jednotky milionů," uvedl Baxa. Aby město hledalo zdroje i jinde doporučil jeho zástupcům i zástupcům Plzně 2015 monitorovací výbor, jenž se konal v polovině listopadu v  Bruselu. Podle Baxy ale nedostatek peněz nebyl hlavní výtkou, rezervy projektu jsou v oblasti komunikace, zejména v části zapojování občanů.
     Froyda je ředitelem Plzně 2015 od loňského listopadu. Vystřídal Milana Svobodu, který stál od začátku u projektu plzeňské kandidatury a pomohl městu k vítězství a získání titulu, poté na vlastní žádost odešel. Nejde o první změnu na vysokých místech společnosti. Ve zlém odešla z týmu vloni Yvona Kreuzmannová, bývalá umělecká vedoucí projektu. Právě Froyda navrhl, aby jí nebyla prodloužena smlouva. Na její místo nastoupil herec Petr Forman.
0 komentářů
přidat komentář

Související články