Brno postaví na Kamenném vrchu 350 bytů za 1,75 miliardy

Vložil
ČTK
09.09.2020 17:20
Brno

Nový Lískovec

Brno – Brno hledá projektanty na výstavbu bytů v oblasti Kamenný vrch. Do pěti let by tam mělo být 350 bytů, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD). Odhadované náklady jsou 1,75 miliardy korun. Byty by měly sloužit převážně pro družstevní bydlení.


Brno vypsalo výběrové řízení na projektanta a autorský dozor. Původně město počítalo se stavbou 300 bytů, které měly sloužit seniorům, jako startovací pro mladé rodiny a část jako družstevní. Nyní se ale město rozhodlo, že budou byty družstevní s možností vyčlenění 30 bytů pro seniory, pokud o to projeví městská část zájem. Oliva ČTK řekl, že důvody jsou finanční a také velký počet zájemců o družstevní bydlení. Jako zájemci se přihlásilo 500 lidí.

Město také upustilo od původně plánované stavby 25 rodinných domů podél severní hranice lokality. Nahradí je nízkopodlažní bytové domy. Tím pádem se zvýší kapacita bytů z 300 na 350. "Družstevní bydlení je alternativa k developerské výstavbě, družstvo nestaví za účelem dosažení zisku, ale aby uspokojilo bytové potřeby. Navíc úvěr u banky si bude brát družstvo, což je další výhoda pro družstevníky," uvedl Oliva. Podle něj je navíc družstevní výstavba levnější a dostupnější než developerská výstavba.

Výstavba v lokalitě Kamenný vrch nad ulicí Petra Křivky je rozdělená do dvou etap. Zamýšlených 350 bytů je první etapou. Je možné ji provést na základě opatření hospodaření s dešťovou vodu, aby nebyla zatížená stávající kanalizace. "Budou se proto budovat extenzivní zelené střechy, zasakovací rošty v površích částí komunikací a retenční nádrže u bytových domů a při komunikacích," uvedla Radka Loukotová z tiskového oddělení města. Uvažuje se i o parkových úpravách, které by zachycovaly vodu pro zeleň. Druhá etapa je podmíněná rozšířením stávající dešťové kanalizace asi za 30 milionů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články