Brno chce postavit na Kamenném vrchu 300 bytů za 900 milionů

Zdroj
Lenka Horáková
Vložil
ČTK
27.02.2019 19:30
Brno

Nový Lískovec

Brno - Brno plánuje výstavbu 300 bytů v lokalitě Kamenný vrch II. Předpokládané náklady jsou 900 milionů korun, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD). Polovina by měla sloužit pro družstevní bydlení, zbytek jako startovací byty pro mladé, byty pro seniory nebo handicapované. S výstavbou se počítá v letech 2022 až 2024. Náklady by pokrylo město z peněz z bytového fondu, polovinu by ale mělo dostat zpět od účastníků družstevního bydlení.


Lokalita Kamenný vrch II je nad ulicí Petra Křivky v městské části Nový Lískovec. Brno ji považuje za jednu ze základních rozvojových lokalit. Radní Brna dnes aktualizovali záměr výstavby. "Proti původnímu záměru se změnil zejména postup. Ve východní části měly být tři etapy, které jsme nyní sloučili do jedné. Západní část lokality zůstává jako rezerva pro bytovou výstavbu s časovým odstupem asi deset let. Od té východní je oddělená plánovaným parkem," uvedl Pospíšil.

Ve východní části má být v příštích letech až 300 bytů. Z toho 150 město využije pro družstevní bydlení, což jako novinku schválilo loni. Město založí se zájemci o byt družstvo, které si vezme hypotéku a za ni se na pozemcích města postaví dům. Po splacení hypotéky město z družstva vystoupí a byt přejde na majitele. Tím pádem by polovinu nákladů z odhadovaných 900 milionů korun mohli pokrýt právě členové družstva.

Brno už loni nasbíralo přes 700 žádostí o družstevní bydlení. Žádat mohli Češi nebo lidé ze států Evropské unie ve věku od 18 do 36 let s měsíčním příjmem samoživitele nebo páru od 35.000 do 50.000 korun čistého. Nesmí vlastnit nemovitost a musí mít našetřeno od 400.000 do 700.000 korun, zbytek se doplatí v měsíčních splátkách.

Zbylé byty, které mají vzniknout na Kamenném vrchu II, by sloužily mladým rodinám, seniorům nebo handicapovaným. Brno vlastní téměř 30.000 bytů, což je asi 15 procent z celkového počtu bytů ve městě. Zbytek je v soukromém vlastnictví.
0 komentářů
přidat komentář

Související články