V Rychnově je první mobilní školka, třikrát levnější než klasická

Publisher
ČTK
25.09.2009 19:00
KOMA MODULAR s.r.o.

USA

Los Angeles

Školka v Rychnově u Jablonce
Rychnov u Jablonce (Jablonecko) - V Rychnově u Jablonce nad Nisou vyrostla první přenosná mateřská školka z prostorových modulů v Česku. Radnici vyšla třikrát až čtyřikrát levněji, než kdyby dvě oddělení pro 40 dětí stavěla klasicky. Školka vznikla také mnohem rychleji - za necelý měsíc. Pokud by se za několik let rodilo méně dětí, dají se prostorové moduly předělat na něco jiného - například na šatny pro sportovce nebo na klubovny. ČTK to dnes řekl rychnovský starosta František Chlouba.

    "Přístavba na staré školce by nás stála 12 až 15 milionů korun a bez dotace bychom se do ní nemohli pustit. V našem rozpočtu tolik peněz nemáme. Přenosná školka je za čtyři miliony korun," konstatoval Chlouba.
    Prostorové moduly připomínají kontejnery a dají se skládat podobně snadno jako lego. Děti nastoupí do školky 1. října. "V jednoduché, strohé budově najdou stejně dobré zázemí jako v kterékoliv jiné školce," dodal Chlouba. Do Rychnova se v minulých letech přistěhovalo hodně mladých lidí s malými dětmi a 99 míst ve staré školce už nestačí.
    "Už se k nám přijeli podívat další zájemci o 'kontejnerovou' školku. Uvažují o ní například v jablonecké nemocnici, školku potřebují pro děti svých zaměstnanců," uvedl Chlouba. V nedalekém Jablonci nad Nisou radnice plánuje, že z prostorových modulů postaví jesle. Klasické jesle by ji stály okolo 15 milionů korun, přenosné "kontejnerové" jesle pořídí za necelých pět milionů korun.
    Stavby z prostorových modulů vyrábí vizovická firma Koma Modular Construction a zatím je jenom vyvážela především do Norska a do Nizozemska. Nedávno poslala přenosnou základní školu do italského města L'Aquila, zpustošeného na jaře zemětřesením. "Do modulové školy za 1,5 milionu euro (více než 37 milionů korun) se vejde 22 tříd, má 1300 metrů čtverečných a do Itálie jsme ji dodali sedm týdnů od prvního kontaktu se zákazníkem," uvedl marketingový ředitel Koma Modular Construction Martin Hart.
    Firma s loňským obratem přes 470 milionů korun jedná o výstavbě přenosných školek také v Poběžovicích a ve Ždírci v Plzeňském kraji. Podle Harta vycházejí stavby z prostorových modulů asi o třetinu levněji než klasické stavby. "V Norsku i v Nizozemsku jsou přenosné školky naprosto běžné. Vycházejí tam z filosofie, že stavby chodí za dětmi - dají se snadno přemisťovat, rozšiřovat nebo zmenšovat," vysvětlil Hart.
    Ve vizovické továrně se vytvářejí hotové místnosti s okny, dveřmi i s obklady. Obytné "kontejnery" měří na délku až deset metrů a na šířku tři až čtyři metry. "Přenosné modulové školky splňují všechny hygienické či protipožární předpisy," upozornil Hart.
    Koma Modular Construction vyrábí obytné, skladovací i sanitární kontejnery. Zhruba 70 procent své produkce vyváží. V roce 2003 například směřovaly její prostorové moduly do Iráku pro americkou armádu. V roce 2006 dodala firma luxusní "kontejnerové" VIP toalety pro fotbalové mistrovství světa v Německu a v roce 2008 pro fotbalové mistrovství Evropy v Rakousku a ve Švýcarsku. Z prostorových modulů dělá také restaurace nebo autosalony.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
foto?
freda
25.09.09 09:48
foto
Martin Rosa
29.09.09 09:06
show all comments

Related articles