V plzeňských lázních bude i galerie, novostavbu galerie v centru kraj nechce

Publisher
ČTK
17.10.2022 19:30
Czech Republic

Pilsen

Plzeň – Ve zchátralých a 30 let nevyužívaných městských lázních v centru Plzně, které koupil v pátek Plzeňský kraj za 120 milionů Kč, budou hlavně prostory Západočeské galerie (ZČG) a sál pro několik stovek lidí. V nově přistavěném čtyřpatrovém objektu, který vznikne místo kotelny a páry v zadním traktu, budou vzácné sbírky z nevyhovujících depozitářů krajské ZČG. Se stavbou nové galerie v centru Plzně U Zvonu, na kterou mělo minulé vedení kraje stavební povolení, hejtmanství nepočítá. Na dnešním zahájení výstavy Proměna městských lázní v Plzni to ČTK řekli náměstkové hejtmana Josef Bernard a Libor Picka. Venkovní expozici před Západočeským muzeem si mohou lidé prohlédnout do konce roku.


"My jsme zvolili koncept rekonstrukce budovy lázní na zázemí pro ZČG. Na tento projekt se teď musíme zaměřit. Ostatní varianty jsou skutečně pasé. Primárně bychom se měli ve městě postarat o historické dědictví a pak můžeme budovat nové stavby," řekl Bernard. Dodal, že se kraj s novým vedením města dohodl na tom, že si budou vzájemně pomáhat při obnově památek, jako jsou lázně a kulturní dům Peklo.

Lázně budou podle Bernarda využívat primárně ZČG a krajské organizace, veřejnosti bude sloužit multifunkční sál. "Příští rok začneme s demolicemi. Teď vyhlásíme tendr na dodavatele bouracích prací, na něž už máme stavební povolení. Paralelně začneme měnit dokumentaci, která je dnes na devítipodlažní bytový dům, ale my chceme pouze čtyřpodlažní novostavbu galerie," uvedl. Úpravy projektu chce mít hotové do konce příštího roku. "Rekonstrukce a stavba budou trvat zhruba čtyři roky. Ti žáci, kteří dnes nastupují do prvních ročníků gymnázií, tak mohou mít maturitní ples v nové budově lázní," řekl.

Investice do přestavby lázní podle Bernarda v nejpesimističtější variantě nepřesáhnou cenu nové galerie, která by si podle aktualizovaného rozpočtu vyžádala 1,5 miliardy Kč. "Ale prostoru máme v lázních o 50 procent víc," řekl. Podle architekta Jana Soukupa, jehož kancelář zpracovala pro bývalého majitele projekt revitalizace lázní a pro kraj objemovou studii, si lázně vyžádají zhruba 1,2 miliardy Kč. "Kraj na to peníze má, je to 300 milionů každý rok. Jen letos máme přebytek asi 600 milionů korun, v rezervách jednu miliardu. Můžeme si to dovolit i bez toho, abychom nějak výrazně omezovali dotační programy do regionů kraje. Samozřejmě budeme zkoušet evropské dotace i norské fondy," uvedl Bernard.

Podle Picky kraj vyčlení v rozpočtu na příští rok na lázně desítky milionů korun. "Na demolici je třeba přes 20 milionů korun a další peníze půjdou na projekty. Budeme to realizovat ekonomicky, ale intenzivně a rychle. Získáme nejen budovu galerie, ale i sál pro maturitní plesy studentů z celého kraje a další akce. A zároveň revitalizujeme něco, co Plzeň dlouhodobě trápí," uvedl Picka. Podle něj to není projekt pro město, ale pro celý kraj.

"Od 50. let debatujeme o tom, že bychom měli vybudovat zázemí pro ZČG. Celá desetiletí se to nevedlo. Posledních 15 let jsme planě strávili nad tím, že postavíme novou budovu, ale nikdy se nepovedlo nalézt politickou shodu," řekl Bernard.

Právě galerie ze skla, betonu a fotovoltaických panelů bude podle Soukupa nejdražší částí přestavby. "Bude mít zhruba kapacitu, jako měla mít nová galerie U Zvonu, tedy 4000 až 5000 metrů čtverečních," uvedl. Na úpravy projektu revitalizace lázní, který kraj také koupil, se musí udělat tzv. změna stavby před dokončením a jako první po demolicích kotelny a páry se bude stavět multifunkční sál, který bude mít stejně jako ZČG vlastní vstup. Podlaha sálu bude na úrovni dřívější hladiny vody a nadzemní galerie nad vanou zůstane zachována. V podzemí pod galerií bude přes 90 parkovacích míst. "Zdi lázní zůstanou. Je to kvalitní železobeton. Ale na všechno ostatní se musí sáhnout," uvedl.

Kraj podepsal v pátek smlouvu na koupi firmy TWB Praha, která lázně 15 let vlastnila. Opoziční ODS a TOP 09 považuje nákup za netransparentní a rizikový. "Na vázaný účet jsme složili částku 120 milionů a všechny smlouvy máme podepsané. Už jsme majiteli lázní, čekáme jen na zápis v katastru," dodal Bernard. Lázně spojené s léčebným ústavem, otevřené v roce 1931, mají památkově chráněný bazén a fasádu.
0 comments
add comment

Related articles