Dlouho uzavřené lázně v Plzni se otevřou veřejnosti na paintball

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
23.10.2012 20:55
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Téměř 20 let uzavřené a zdevastované městské lázně v centru Plzně by se měly v listopadu otevřít veřejnosti. Plzeňská firma DPZ Consulting, která provozuje 13 paintballových hřišť, si památku pronajala na neurčito od italského majitele, TWB Praha, a chce využít 15 procent prostor objektu. Nový nájemce budovu převzal 2. října, vyklízí ho a zabezpečuje proti vandalismu a bezdomovcům, řekl dnes ČTK Petr Papež z DPZ, která je údajně dvojkou v paintballu v Česku.

    TWB bude z nájmu zajišťovat nezbytné opravy objektu, kde zloději už rozkradli veškeré kovové příslušenství včetně výtahu, střešní krytinu, zábradlí i vodiče. Vlastník nadále pracuje na dlouhodobém plánu obnovy budovy a snaží se najít vhodný projekt a investora; majitel řekl že to budou dva tři roky, možná více, dodal Papež. TWB tam chtěla původně vybudovat luxusní byty, kanceláře a hotel.
    Lázně jsou památkově chráněné, ale nikoli jejich zdi. Pokud dostane DPZ souhlasné stanovisko odboru památkové péče magistrátu, otevře paintballové hřiště pár dnů na to. "Do 15. listopadu nám mají rozhodnutí vydat. Pokud bude negativní, tak jsme to tu alespoň vyklidili a zkusili to," konstatoval Papež. Ten garantuje, že se stav lázní nebude zhoršovat.
    "Dle našeho advokáta a architekta neohrozí paintball kulturní památku. Prozatím nehodláme v objektu provádět žádné stavební práce. Veškeré naše věci jsou mobilní a lze je kdykoliv odstranit. Barva, která je obsahem paintballových kuliček, je zdravotně nezávadná a vodou omyvatelná, na což máme k dispozici i chemický rozbor," řekl Tomáš Zísler, další provozovatel 13 hřišť, které už fungují v Železné Rudě v CHKO Šumava, poblíž Hrádku u Sokolova, kde jsou zákopy a bunkry, v Libé u Chebu, kde má v pronájmu čtyřpatrovou továrnu a letiště Líně. Firma začala před pěti lety v Mýtě u Rokycan,, kde oživila bývalou sladovnu. "Odezvy tisíců klientů na Facebooku jsou velmi kladné. Lázně zaujaly velké množství německých klientů. Spádová oblast bude od Prahy po Mnichov," řekl Zísler. V Německu je paintball legislativně složitější a dražší.
    Kontroverzní využití lázní je podle Papeže reálnou záchranou památky, jež chátrá desítky let. Nájemce nabízí prostor všem společenským a kulturnímu činnostem, které objekt krátkodobě či dlouhodobě oživí. Například plánovaná výstava 2. listopadu Pecha Kucha pořádaná spolkem Posedlí. "Byl tu opravdu hrozný bordel, bytečky a pelíšky, kde ještě před pár týdny někdo bydlel," uvedl Papež. Firma Výškové práce Plzeň už budovu z uhrazeného nájmu začíná udržovat.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
value
jv
24.10.12 12:58
show all comments

Related articles