ODS odmítá koupi firmy vlastnící lázně v Plzni, kraj ji má schvalovat v pátek

Publisher
ČTK
15.09.2022 08:00
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Zastupitelské opozičních ODS a TOP 09 Plzeňského kraje odmítají odkoupení firmy TWB Praha, která je vlastníkem budovy býva- lých městských lázní v centru Plzně. Nákup zchátralého, částečně památkově chráněného objektu za 120 milionů Kč, schválili krajští radní z koalice ANO, STAN a Piráti koncem srpna a v pátek ho mají stvrdit zastupitelé na mimořádném jednání. V budově mají být sály, výstavní prostory, depozitáře galerie, klubovny pro děti a environmentální centrum.


Vedení kraje uvedlo, že reagovalo na všechny požadavky ODS a TOP 09 a k nákupu lázní svolalo mimořádné jednání. V pátek budou podle hejt- mana Rudolfa Špotáka přítomni i zástupci TWB, právníci, kteří připravovali kupní smlouvu, a možná i znalci, kteří zpracovali posudek. Další požadavky opozice, které kraj dostal dnes, vnímá jako obstrukci.

Podle Pavla Karpíška, šéfa zastupitelského klubu ODS, je nákup netransparentní, velmi rizikový pro kraj a především pro zastupitele, kteří by pro to hlasovali. "Je mimo jiné obcházen zákon o zadávání veřejných zakázek a podklady jsou velmi účelově připravené, aby si zdůvodnili něco, co měli dopředu domluvené," uvedl. Kraj nepředložil audit, který by vyhodnotil rizika nákupu, dodal.

"Jsme zásadně proti nabytí obchodních podílů firmy TWB Praha s.r.o., která je vlastněná třemi právnickými osobami, takže je složité dopátrání vazeb a zejména závazků, které tam mohou být. Ty by pak musel platit kraj," uvedla zastupitelka Marcela Krejsová (ODS). Druhou podivností je podle ní cena, protože z analýz vyplývá, že účetní hodnota firmy je 32 milionů korun. Nechápe tedy, proč by měla být tržní cena 120 milionů, když jsou lázně "totálně zničené a vybydlené. Posudek, který dostali do rukou zastupitelé, podle ní porovnává lázně s bytovými domy v centru, jejichž stav je dobrý.

"Máme návrh nějakého využití, který není konečný, a vůbec nevíme cenu, kolik bude přestavba a realizace stát," uvedla Krejsová. Špoták uvedl, že je pochopitelné, že není jasná cena přestavby. "Já ani nevím, kolik bude stát elektřina 1. ledna. To si ale můžeme sednou a nedělat vůbec nic a zastavíme všechny silnice a opravy," uvedl. Nákup lázní podle něj neomezí investice kraje, může je ale zredukovat cena elektřiny pro příští tok.

Podle Krejsové je snahou vedení kraje dotáhnout nákup lázní do komunálních voleb. "A co se bude dít pak, to už nás nezajímá," uvedla. Špoták odmítl, že příprava nákupu je populistickým tahem. "Této věci se věnujeme dlouhodobě. Ještě když byla ODS a TOP 09 v radě kraje, tak se zadala studie proveditelnosti lázní, a tehdy jim to nevadilo," řekl.

Podle Krejsové je součástí koupě stavební povolení za 20 milionů Kč na devítipatrový bytový dům se sálem, který ale kraj nepotřebuje. "Pokud tam bude chtít mít kraj skleněnou budovu nové galerie, tak jsme na začátku a musíme začít územním řízením," uvedla. Špoták potvrdil, že projekt se bude muset přepracovat, ale kraj bude žádat o změnu stavby před dokončením, což přípravu zrychlí a mohou třeba běžet demoliční práce.

"Kraj má spoustu dalších závazků, které musí plnit a musí to zapadnout do všech jeho investic. Je to nerealistické," uvedl šéf krajské TOP 09 Petr Suchý. Podle něj jsou v Plzni srovnatelné budovy v centru - Peklo, bývalé sídlo KSČ i právnické fakulty a Komorní dovadlo - neprodejné a jsou velmi blízko lázním. "Závazky máme, ale ODS chtěla stavět novou galerii za 1,7 miliardy, a to jim nevadilo," uvedl Špoták. Kraj podle něj počítá na lázně s čerpáním dotací z EU, které se budou teprve vypisovat, a hodlá do nich investovat postupně podle svých finančních možností.
0 comments
add comment

Related articles