Město Plzeň chce co nejdříve zajistit využití chátrajících lázní

Publisher
ČTK
08.08.2018 16:30
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Plzeň chce co nejdříve zajistit využití bývalých městských lázní. Jde o dlouhodobě chátrající a památkově chráněný objekt, dominantu nábřeží v centru. Město zvažuje koupi od italského vlastníka. Je to už úkol pro nové zastupitele, ale (současné) zastupitelstvo by ještě mělo přijmout nějakou podobu usnesení o záměru využití lázní, řekl dnes ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).


"Chtěl bych to ještě prosadit, ale myslím si, že se mi to nepodaří. Pokud to udělám v září, tak to bude vnímáno jako populistický předvolební tah, což si projekt nezaslouží," uvedl.

Podle primátora by měli být budoucí zastupitelé aktivnější a měli by více spolupracovat se současným vlastníkem. "Já jsem se o to pokusil, ale bylo to náročné," řekl. Pokud by nyní město řeklo, že chce lázně koupit, bude chtít majitel nemovitosti víc a víc peněz. Dříve navrhovaná cena 57 milionů korun není podle primátora akceptovatelná. "Mělo by to být někde na 30 milionech," řekl. Tato cena by mohla být pro město diskutovatelná, protože jakékoliv řešení, které se tam nakonec vymyslí, přijde podle Zrzaveckého na stovky milionů korun.

"Ale veřejnost s tím chce něco udělat. Vnímá to jako velký nešvar a jako naši chybu, že jsme se k tomu kroku neodvážili," uvedl. Lidé si ale podle primátora neumí představit náklady, které rekonstrukce a úpravy ponesou. "Ale Plzeň by to měla převzít a vybudovat tam wellness, galerii, cokoliv. Ale mělo by tam něco vzniknout, protože, obávám se, že vlastník (současný) tam není schopen naplnit svoji vizi nějakého bytového komplexu," dodal. Pokud by město navrhlo koupi, muselo by mít podle právníků jako řádný hospodář jasno, co tam chce postavit.

Budova už 24 let chátrá, pět let je v ní paintball. Objekt získal v roce 1994 soukromník, ale zkrachoval. V roce 2001 ho koupil pražský developer Amádeus. Jednal o prodeji s městem a krajem, které tam chtěly galerii. Nakonec budovu koupila italská TWB za 27 milionů Kč a před časem ji na trhu nabídla za 150 milionů Kč. TWB loni neúspěšně jednala s thajským majitelem blízkého hotelu Angelo, který tam chtěl vybudoval thajské lázně, Prazdroji pak Ital nabídl prostor pro pivní lázně. "Rezidenční bydlení, které tam původně chtěl vystavět, není realizovatelné. Bytových projektů je ve městě relativně hodně. A tento projekt by byl finančně náročnější než postavit byty na zelené louce," dodal primátor.
0 comments
add comment

Related articles