Po rekonstrukci byl zpřístupněn Le Corbusierův pařížský byt

Publisher
ČTK
25.10.2018 08:10
Le Corbusier


Paříž - Po dvouleté rekonstrukci byl veřejnosti znovu otevřen pařížský byt, kde letech 1934 až 1965 žil modernistický architekt Le Corbusier se svou ženou. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Le Corbusierovu nadaci. Byt figurující na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO byl uveden do stavu z roku 1965.

Byt se nachází v sedmém poschodí budovy zvané Molitor v 16. pařížském obvodu. Dům patří k realizacím, které Le Corbusier uskutečnil se svým bratrancem Pierrem Jeanneretem. Mezonetový byt, manifestace Le Corbussierových představ o architektuře, mu zároveň sloužil jako ateliér.

Jednotlivé místnosti jsou uspořádány tak, aby nebylo zapotřebí chodeb. K bytu se vychází schody ze šestého patra, kam jezdí výtah. V sedmém poschodí se nachází vchod, obývací pokoj, kuchyně a ateliér. Osmé poschodí zahrnuje pokoj pro hosty a vstup na střešní zahradu - architekt se při navrhování bytu inspiroval vilami se střešními zahradami.

Vedle zahrady se byt vyznačuje oblými křivkami, užíváním základních barev, velkými posuvnými okny a otočnými dveřmi.

"Obloha září a my už dva týdny bydlíme v těchto fantastických podmínkách: příbytek je vskutku nebeský, protože je v něm nebe a světlo, prostor a jednoduchost," popsal svůj byt v dopise matce Le Corbusier.
0 comments
add comment