OBJEKTOVÁ KOVÁNÍ – jak řešit otevírání dveří ve veřejných prostorách?

Vložil
Tisková zpráva
21.05.2019 08:30
COBRA spol. s r.o.

U finalizace veřejných staveb je třeba věnovat pozornost i detailům, u kterých se domníváme, že na nich můžeme něco ušetřit. To se ale obvykle vymstí - jedním z častých příkladů je nevhodně zvolené objektové kování, jako jsou kliky nebo madla dveří. Jestliže nezvolíme řešení, které je určeno pro nadměrné zatížení (tj. vysoká frekvence návštěvníků i možné hrubější zacházení), můžeme v budoucnosti očekávat problémy. Těm se ale můžeme bezpečně vyhnout.

Dveřní kování řešíme většinou až během realizace projektu a pod tlakem dodržení rozpočtů je často hlavním kritériem výběru jen cena. Použité materiály i vnitřní mechanismus kování tedy často neodpovídají zvýšeným funkčním nárokům, které u veřejných objektů předpokládáme. Výsledkem je, že standardní kování často nevydrží dlouhodobé užívání a je třeba jej reklamovat nebo rovnou nahradit novým, vhodnějším.


Nároky na objektová kování vycházejí z definice objektových tříd dle ČSN EN 1906. Normy pochopitelně představují kompromis, který stanovuje minimální nároky a vlastnosti. Dlouhodobé zkušenosti potvrzují, že u veřejných objektů (od škol přes hotely až po budovy veřejné správy) nestačí běžně využívaná objektová třída 3, vhodná a nákladově efektivní jsou až dveřní kování odpovídající objektové třídě 4.

Jaké je správné řešení? Odolná ložisková kování

Optimálním řešením je použití objektového kování s vnitřním ložiskovým mechanismem PullBloc ®. Tato technologie je konstruovaná na dlouhodobé nadměrné i hrubější zatížení, ložiskové kliky tak lze využít nejen v kancelářích, hotelích nebo úřadech, ale i na sportovních stadionech nebo třeba na WC v restauracích.


Jak vlastně ložiskové kování funguje?

"Mechanismus objektových kování Cobra PullBloc ® obsahuje kuličkové ložisko vyrobené z tvrzené oceli, které zajišťuje hladký a tichý pohyb kliky i po 1.000.000 stlačení – což je mimochodem i množství cyklů, na které se každé kování testuje," vysvětluje Jan Nečas, produktový specialista firmy Cobra (www.matekliku.cz), největšího českého dodavatele dveřních kování. "Pouzdro z tvrzeného plastu tvoří celek spolu se čtyřhranem a klikou. Společná rotace tohoto celku zabraňuje tření na hrdle kliky, což zvyšuje životnost celého systému," dodává Jan Nečas.

Mechanismus kliky Cobra PullBloc ® obsahuje navíc kovový kroužek, který spojuje a zpevňuje celou vnitřní konstrukci – tím zajišťuje potřebnou stabilitu a bezproblémové upevnění na dveřích. Zalisované závity s délkou 30 mm (spolu se standardně balenými šrouby) umožňují použití pro variabilní tloušťku dveří od 35 do 50 mm, klika je pak velmi stabilní.


Jaké jsou tedy největší výhody objektového ložiskového kování Cobra PullBloc ®?

  • Odpovídají objektové třídě 4, použitým materiálem i technologií proto snesou dlouhodobé nadměrné zatížení (testováno na 1 000 000 otevíracích cyklů)
  • Plastové pouzdro, čtyřhran i klika tvoří jeden celek, který rotuje společně - snižuje se tak tření a zásadně prodlužuje životnost celého systému
  • Díky jednotnému systému upevnění přes celou tloušťku dveří zaručují pevnou a dlouhodobě stabilní montáž.
  • Čtyři výstupky na plastové rozetě zabraňují protáčení, samotný použitý plast je pevný, ale poddajný, proto dobře drží na jakémkoliv povrchu dveří.
  • Rozetu není třeba dodatečně promazávat, kování Cobra je prakticky bezúdržbové.
  • PullBloc ® je dlouhodobě používán v Německu a Rakousku, kde jsou s ním opravdu dobré zkušenosti. Všechny ložiskové kliky jsou certifikovány podle norem DIN, EN a O-Norm.

Jaká ložisková kování máme na výběr?

V objektové třídě 4 máme možnost volit mezi třemi designovými variantami - Loft, Vision a Ufo. Všechny obsahují shodný ložiskový mechanismus, kliky jsou vyrobeny z "304" nerezové oceli odolné proti poškrábání.
Jan Nečas ze společnosti Cobra dodává: "Pro objektová kování totiž platí více, než jinde: můžeme zvažovat různé designy nebo barvy, ale nedělejme zbytečné kompromisy v kvalitě."
Více informací o objektovém ložiskovém kování najdete na www.matekliku.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články