Ve Velkém Meziříčí začal sběr podpisů pro referendum o náměstí

Zdroj
Věra Stejskalová
Vložil
ČTK
04.07.2017 11:30
Velké Meziříčí

David MikulášekVelké Meziříčí - Ve Velkém Meziříčí začala občanská iniciativa sbírat podpisy pro vyvolání místního referenda o podobě centra. Reaguje na neshody v městském zastupitelstvu, které nakonec před týdnem rozhodlo o ukončení spolupráce s vítězem architektonické soutěže, s tím, že bude jednat s druhým v pořadí. Přípravný výbor referenda by chtěl získat potřebných 2350 podpisů co nejdříve, aby se referendum mohlo konat se sněmovními volbami na podzim. ČTK to dnes řekl zmocněnec výboru Tomáš Bílek.

Ve Velkém Meziříčí žije 11.600 lidí. Přípravný výbor je podle Bílka apolitický a jeho členové nejsou ve vedení města. "Jde nám hlavně o to hájit odbornost architektonické soutěže," řekl. V referendu by lidé měli odpovídat na otázku, jestli souhlasí s tím, aby město udělalo všechny kroky k zahájení projektové přípravy obnovy náměstí a přilehlých ulic podle vítězného návrhu architektonické soutěže.

Do soutěže se přihlásilo 16 ateliérů, vyhrál tým brněnského architekta Davida Mikuláška. Druhé místo obsadil MCA Atelier s architekty Miroslavem Cikánem a Radkem Novotným.

Někteří odpůrci vítězného návrhu před týdnem na jednání zastupitelstva uváděli, že jim vadí řešení dopravy v jedné části centra. Další řekli, že si chtějí vybrat sami ze tří nejlepších návrhů. Možnost, aby lidé rozhodli spor hlasováním v referendu, už navrhoval starosta Radovan Necid (To pravé Meziříčí).

Zastupitelé rozhodnutí o referendu před týdnem odložili s tím, že ještě nebyly vyčerpány možnosti plynoucí z architektonické soutěže. Vedení města pak na návrh lidoveckého zastupitele Stanislava Rosy uložili ukončit jednání s architektem Mikuláškem a zahájit jednání s architektem, jenž v soutěži skončil druhý.

"Je to spontánní iniciativa občanů, kteří mají právo vyjádřit svůj názor. Ale myslíme si, že prvně je nutné vyčerpat všechny kroky, které nám říká soutěž," řekl dnes Rosa ČTK.

Výsledky architektonické soutěže byly oznámeny loni v létě a v listopadu byly všechny návrhy vystaveny. Předsedou poroty byl David Vávra. Diskuse s výtkami proti vítěznému návrhu se rozproudila až zjara, kdy se město chystalo podepsat s jeho autorem smlouvu na zhotovení projektové dokumentace.
0 komentářů
přidat komentář

Související články