Velké Meziříčí vybralo návrh pro rekonstrukci náměstí, po šesti letech diskusí


Velké Meziříčí – Velké Meziříčí vybralo po šesti letech diskusí a řadě sporů návrh pro rekonstrukci historického náměstí. Zastupitelé tento týden rozhodli o tom, že má město navázat spolupráci s architektem Davidem Mikuláškem a podepsat s ním smlouvu na dopracování architektonické studie. Jeho návrh byl před pěti lety nejlépe hodnocený v soutěži. Projektování ještě potrvá asi dva roky, řekl dnes ČTK starosta Alexandros Kaminaras (za Společně VM).


V minulých letech se přípravy na opravy náměstí a přilehlých ulic zastavily kvůli neshodám ve vedení Velkého Meziříčí při výběru jednoho ze dvou nejlépe hodnocených soutěžních návrhů. Podle pozdějšího vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebyla soutěž kvůli pochybení po právní stránce vůbec zahájená.

Poslední rozhodnutí zastupitelstva dnes starosta označil za velký posun dopředu. Podotkl, že například kanalizace pod náměstím je dávno za svou životností. "Nicméně fyzicky ta rekonstrukce, pokud bych se na to díval velmi optimistickým okem, začne tak na přelomu let 2023 a 2024," řekl. Několik let starý návrh na úpravy náměstí, který chce město využít, bude podle starosty potřeba aktualizovat a porovnat s platnými normami a technickými předpisy.

Jednání o tom, jak se vrátit k návrhům na úpravy náměstí, které vzešly ze soutěže, podle starosty probíhaly od loňského listopadu. Někteří zastupitelé pak chtěli vrátit do hry všechny tři autory nejlépe hodnocených návrhů. "Což by město stálo hodně peněz a to rozhodování bychom tím jen oddálili," míní.

Architektonická soutěž na úpravy centra byla v roce 2016, podáno bylo 16 návrhů. Podle vítězného Mikuláškova návrhu ale větší část zastupitelů odmítla postupovat. Tehdejší starosta Radovan Necid (To pravé Meziříčí) kvůli sporům rezignoval. V místním referendu v roce 2017 větší část hlasujících žádala jednání s vítězem soutěže, ale výsledky nebyly pro zastupitele závazné. Vybrali návrh MCA atelieru, který v soutěži skončil druhý. Ani s ním ale město smlouvu nepodepsalo.

Kaminaras, který je také architekt, vede město s 11.500 obyvateli od loňského února. Nahradil Josefa Komínka z ČSSD.
0 komentářů
přidat komentář

Související články