Návrh obnovy náměstí ve Velkém Meziříčí nechává stromy a ubírá auta

Vložil
ČTK
03.11.2016 20:55
David Mikulášek

Velké Meziříčí (Žďársko) - Vítězný návrh na obnovení vzhledu historického náměstí ve Velkém Meziříčí vzešlý z nedávné architektonické soutěže počítá se zachováním stoletých lip v jeho středu. Zklidnit by se měla doprava, včetně snížení počtu parkovacích míst. Do soutěže se přihlásilo 16 architektonických ateliérů, vyhrál tým brněnského architekta Davida Mikuláška. Všechny návrhy jsou ode dneška vystaveny v klubu Jupiter.


Porotě předsedal architekt a herec David Vávra. Novinářům před dnešní vernisáží řekl, že náměstí se mu i teď docela líbí, ale je na něm moc aut.

"Možná že tam je ta chyba, že za deset korun člověk může parkovat celý den, to by asi to náměstí nemělo snášet," řekl. Varoval ale, že úplné odstranění aut z náměstí by se negativně dotklo místních krámků.

"Náměstí má nějakou tradici, nějak se vyvinulo, a do toho my nechceme zasahovat," řekl Mikulášek ke svému vítěznému návrhu. Sjednotit by se měl vzhled povrchů, které nyní tvoří různé druhy dlažby, i asfalt. Mikulášek navrhuje náměstí předláždit žulovou dlažbou a odstranit zbytečné bariéry pro chodce.

Počty parkovacích míst, jichž je nyní v historickém centru 240, mají klesnout na méně než polovinu, aby tam auta nestála celý den. Radnice počítá se vznikem dalšího parkoviště jinde.

Porotci vítěznou koncepci oceňovali i za návrh, jak zachovat vzrostlé stromy v centrální části náměstí. Mikulášek navrhuje, aby se ke starým stromům nejdřív vysadily další, které stačí vyrůst do doby, než současné lípy dožijí. Podle něj jde o starý princip obnovy, na který se ale v současnosti zapomíná.

Náklady na novou úpravu středové části Velkého Meziříčí, tedy náměstí a pěti k němu přilehlých ulic, by neměly převýšit 50 milionů korun. Doprovázet je bude výměna starých sítí, zejména vodovodu a kanalizace.

Pokud se na tom dohodnou zastupitelé, nechá město příští rok vypracovat projekt. Stavební práce by pak podle starosty Radovana Necida (ODS) mohly být prováděny po etapách, třeba i tři roky. Kvůli rozsáhlým uzavírkám by podle něj totiž jinak mohly zaniknout obchůdky v centru.
0 komentářů
přidat komentář

Související články