Vel. Meziříčí chce kvůli opravám náměstí oslovit autory tří studií ze soutěže

Vložil
ČTK
13.04.2021 19:40
Velké Meziříčí


Velké Meziříčí – Velké Meziříčí vyzve k dopracování architektonické studie rekonstrukce náměstí a přilehlých ulic tři autory, kteří byli před pěti lety nejlépe hodnocení v soutěži. Návrh radniční opozice dnes schválili zastupitelé města. V minulých letech se přípravy na opravy centra zastavily kvůli neshodám ve vedení města při výběru jednoho ze dvou návrhů úprav, které v soutěži skončily na prvním a druhém místě.


Starosta Alexandros Kaminaras (za Společně VM), dnes navrhl, aby město dál jednalo jen s autory studie, kteří skončili třetí, což by podle něj v letitém sporu mohlo být kompromisním řešením. Zastupitele s touto možností seznámil minulý měsíc na neveřejném jednání. V dnešní debatě upozorňoval, že je náměstí ve špatném stavu a jeho opravy váznou jen na zastupitelstvu. "Spíš se z toho stala taková jako politická pře, než že by šlo skutečně o kvalitu těch návrhů jako takových," uvedl.

Kaminaras, který je také architekt, vede město od loňského února. Nahradil sociálního demokrata Josefa Komínka, který je teď v opozici.

"Náměstí je potřeba (udělat) jako sůl, na tom se shodneme," řekl dnes Komínek, který přednesl opoziční protinávrh. Uvedl, že opravené náměstí by mělo sloužit i přes sto let, proto by se mělo vybírat z více návrhů. "Jsme si vědomi, že to bude dražší, ale přesto si myslíme, že si to náměstí zaslouží," uvedl. Pro jeho návrh zvedlo ruku 12 z 23 zastupitelů, včetně dvou členů koalice.

Někteří členové zastupitelstva předtím ale v debatě mluvili o tom, že vrácení do hry dvou návrhů, které dřív zastupitele rozdělily, vrátí na radnici také staré spory.

"Většina členů vedení města byla proti tomuto návrhu, který sice může znamenat krůček vstříc rekonstrukci náměstí, ale za mnohem vyšší cenu i delší čas," uvedl starosta na webu po dnešním jednání.

Ve Velkém Meziříčí žije 11.500 lidí. Do architektonické soutěže, kterou uspořádalo město před pěti lety kvůli opravám centra, bylo podáno 16 návrhů. Podle vítězného návrhu Davida Mikuláška ale větší část zastupitelů odmítla postupovat. Tehdejší starosta Radovan Necid (To pravé Meziříčí) kvůli sporům rezignoval.

V místním referendu v roce 2017 větší část hlasujících žádala jednání s vítězem soutěže, ale výsledky nebyly pro zastupitele závazné. Vybrali návrh MCA atelieru, který v soutěži skončil druhý. Ani s ním ale město smlouvu na zhotovení projektové dokumentace nepodepsalo. Třetí podle údajů na webu města v soutěži skončil návrh, za nímž stáli Tomáš Kopecký, Richard Ott, Anita Prokešová a Lucie Kadrmanová Chytilová.

Podle pozdějšího vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebyla soutěž kvůli pochybení po právní stránce vůbec zahájená.
0 komentářů
přidat komentář

Související články