Plzeň bude mít pro rok 2015 o třetinu méně peněz

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
18.07.2012 00:05
Plzeň

Plzeň - Plzeň jako budoucí Evropské hlavní město kultury (EHMK) má zatím na program v klíčovém roce 2015 zhruba o třetinu méně peněz, než původně plánovala. Přihláška, s níž šla do soutěže o titul, obsahovala neinvestiční projekty za 385 milionů Kč, po revizi jsou reálně peníze na program za 247 milionů. Peníze chybí na takzvané vlajkové projekty, které by měli pomoci financovat sponzoři. ČTK to dnes řekl Tomáš Froyda, ředitel městské společnosti Plzeň 2015.
     "Projekty z přihlášky jsme nyní upravili na reálný rozpočet, který máme. Částka 247 milionů korun je jakési dno, na kterém stojíme a z něhož se budeme dostávat už jen výš. Tyto peníze jsou zajištěné," uvedl.
     Podle něj do rozpočtu zasáhnou ještě sponzoři, jež je nutné získat na největší "taháky" programu, které v původní přihlášce nebyly konkrétně specifikovány. "Hlavní programové body, největší lákadla, chceme mít připraveny nejpozději do konce roku 2012. Z nich vytvoříme nabídku a jakousi strategii, s níž navštívíme potenciální sponzory," vysvětlil Froyda. S některými firmami prý už společnost jednala, podnikatelé ale čekají na konkrétní seznam akcí.
     "Naprosto nepřipouštím, že by to měla být ostuda. Za ty peníze lze připravit zajímavý program. Samozřejmě na nějaké vyslovené taháky v tuto chvíli nemáme, ale máme ještě tři roky před sebou, peníze sháníme. Špičkové atraktivní akce budou ty, o  něž budou stát sponzoři," řekl Froyda. Podle něj se dá postupovat i formou koprodukcí, které akci zlevní a dají jí delší životnost. "Je lepší s nějakým zahraničním partnerem vytvořit významný projekt jako třeba divadelní představení, jež pak bude mít svůj život a jezdit po světě, než na trhu jednorázově nakoupit jednu věc a zaplatit za ni horentní sumu," dodal.
     Společnost nyní zpracovává monitorovací zprávu pro Brusel, v níž uvede, kolik peněz má reálně zajištěno. V půlce srpna ji odešle.
Z původní přihlášky zůstala většina z projektů, jež byly konkrétně zmíněny. Podle náměstkyně primátora pro kulturu Evy Herinkové se jich bude z 68 realizovat 65. "Vypadl projekt Ústavu umění a designu Západočeské univerzity, další projekt, jehož navrhovatel nekomunikuje, a také projekt Cigistock, jenž mělo realizovat plzeňské církevní gymnázium," uvedla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články