Plzeň se otevírá jako město kultury, hlavní show je v sobotu

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
16.01.2015 22:10
Plzeň

Plzeň - Plzeň se dnes začala otevírat světu jako Evropské hlavní město kultury 2015, ve městě začaly třídenní oslavy procházkami po atraktivních a neznámých lokalitách. Do města přijíždějí autobusy plné turistů, skupiny cizinců procházejí centrem, hotely a penziony už hlásily plnou obsazenost. Na náměstí Republiky, kde se v sobotu koná zahajovací show, se připravovali akrobaté, hudebníci a další umělci. V centru již platí dopravní omezení, na akci se připravuje i policie.

    "Zatím vše slušně běží, registrujeme jen menší problémy, které působí hlavně omezení v dopravě a rezidentů v centru města," řekl ČTK Jiří Suchánek, ředitel Plzeň 2015, která projekt připravila. Podle něj se ukázalo, že například dieselové elektrocentrály na náměstí kouří občanům do oken, což lze ale podle Suchánka těžko vědět dopředu. "Snažíme se to řešit. Mám radost, že Plzeňané jsou vstřícní a chápou, že takováto akce s sebou nese nějaká omezení," uvedl.
    Podle Martina Baxy, náměstka primátora, si začátek kulturní události nenechá ujít řada významných hostů, očekává se příjezd zhruba dvaceti velvyslanců, českých ústavních činitelů či člena Evropské komise pro kulturu a vzdělávání Tibora Navracsicse.
    "Co se týká novinářů, akreditovalo se jich kolem 200, z toho 80 ze zahraničí. Z Evropy bude největší účast z Polska, což je dáno tím, že Vratislav bude příští rok Evropským hlavním městem kultury, velký zájem je také z Německa, Rakouska, dva televizní štáby tu máme z Itálie a dalších zemí, přijel novinář z Koreje, pět žurnalistů z Ameriky, Kanaďan," uvedla mluvčí Plzeň 2015 Mirka Reifová.
    Přípravy na zahájení trvaly dva roky, intenzivní práce zabraly posledních 11 měsíců. Materiál na stavbu pódií a úpravu náměstí pro show navozilo 31 kamionů, s organizací pomáhá 184 dobrovolníků. V sadovém okruhu v centru už jsou velké LED obrazovky o celkové ploše 132 metrů čtverečních, na nichž budou moci lidé v sobotu sledovat zahajovací show pod taktovkou divadelníka Petra Formana.
    Show začne v 17:30 poté, co na centrální náměstí dorazí tisíce lidí ve čtyř průvodech. Hlavními momenty 45minutové show bude vystoupení provazochodce ze Švýcarska Davida Dimitriho, jenž se projde nad hlavami lidí a vstoupí na ochoz katedrály, kde se po více než 70 letech rozezní nové zvony. Vystoupí kolem 150 akrobatů, artistů a hudebníků, součástí programu bude videomapping, tedy promítání obrazů na domy a katedrálu. Pořadatelé očekávají až 50.000 lidí, na náměstí se jich vejde 15.000.
    Sobota také bude dnem, kdy se střed městě uzavře automobilové dopravě. Bude platit zákaz parkování v centru i zákaz vjezdu, pěší budou mít zakázán vstup na plochu náměstí od 12:00 do 17:00. Kvůli procházejícím průvodům bude částečně krátkodobě omezen průjezd městem.
    Náklady na třídenní zahájení jsou zhruba 20 milionů korun. Na letošní rok má projekt vyčleněno zhruba 300 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články