Lidé v Jeseníku chtějí referendem zabránit stavbě akvaparku

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
05.06.2013 22:40
Jeseník

Jeseník - Jeseničtí zastupitelé budou příští týden rozhodovat, zda vyhlásí referendum o stavbě akvaparku. Tlačí je k tomu podpisová akce místních obyvatel. Ti s dlouho plánovanou stavbou za zhruba 200 milionů korun bez DPH nesouhlasí. Obávají se toho, že se město kvůli provozování wellness centra do budoucna zadluží. Projekt přitom radnice plánuje již řadu let a v dubnu vyhlásila veřejnou zakázku. Příprava záměru ji přišla až na deset milionů korun. Začít stavět se mělo již na podzim, město plánovalo, že se akvapark otevře za dva roky.
    Stavbu akvaparku schválilo zastupitelstvo v dubnu těsnou většinou, pro bylo 14 z 22 zastupitelů. Na stůl dostanou tuto otázku znovu příští čtvrtek, s podpisovou akcí je seznámí starostka. "Pro vyhlášení referenda je potřeba 20 procent oprávněných voličů. Zastupitelstvo se však podle zákona může také rozhodnout, že vyhlásí referendum samo," řekla dnes ČTK starostka Marie Fomiczewová (ČSSD). Referendum by se podle ní případně mělo konat dříve, než se podepíše smlouva o dílo, to znamená do podzimu. Jednání obyvatel v této době nechápe. "Pro mne to není nejvhodnější přístup. Byla přitom veřejná projednávání, každý stupeň přípravy byl projednáván i na zastupitelstvu," doplnila starostka.
    V otázce stavby akvaparku není přitom jednotné ani vedení města. Nepomohlo ani to, že současná podoba návrhu jesenického akvaparku je podstatně levnější než původně. "Řada zastupitelů kvůli tomu, že se ekonomická situace postupně zhoršuje, své rozhodnutí mění. Včetně mě. Nejde ani o investici, s tím se město za pomoci dotace popere, ale o ten provoz," řekl dnes ČTK místostarosta Libor Halas (Mladí pro Jeseník). Poukázal na to, že provoz akvaparku by měl podle odborníků stát ročně osm až 11 milionů korun, což je polovina investičních prostředků města.
    Místostarosta přitom řekl, že sám bude apelovat na zastupitele, aby se rozhodli, zda referendum chtějí, nebo ne. "Nebylo by nic horšího, kdyby podpisy iniciátoři posbírali, oznámili nám to na podzim a my bychom byli v situaci, kdy by už se začalo stavět. Byly by to ještě větší škody než nyní. Kdyby se mělo referendum uskutečnit, mělo by to být nejpozději první týden v září," dodal Halas.
    Na výsledek zastupitelstva čekají i iniciátoři podpisové akce. "Podpisy jsme zatím nepočítali, archy jsou stále na podpisových místech. Sčítat je budeme až po zastupitelstvu 14. června, kdy budeme vědět, zda má naše iniciativa smysl," řekla dnes ČTK jedna z organizátorek akce Eleni Akritidu. Podle ní iniciativa vznikla spontánně. Na jejich facebookových stránkách lidé poukazují především na roční dotaci města, odprodej městského majetku kvůli zaplacení stavby či na možné ohrožení jiných investic ve městě.
    Akvapark má vyrůst na místě nynějšího městského koupaliště. Provozovat jej má akciová společnost ve vlastnictví města. Radnice by měla získat necelých 80 milionů korun z evropských fondů, další peníze Jeseník získá z darů a prodeje městského majetku, 50 milionů má pokrýt úvěr.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Klasika...
Vít Blaha
05.06.13 11:09
Wellness centrum
takyarchitekt
06.06.13 04:12
Aguapark s dloooooouhým tunelem.
Jan Pavel
06.06.13 08:03
Aqua
Jeseničačka
01.07.13 06:02
Akvapark
Libor
01.08.13 08:56
zobrazit všechny komentáře

Související články