Hospodářská komora chce, aby Jeseník dál chystal stavbu akvaparku

Zdroj
Petr Běhal
Vložil
ČTK
02.12.2013 18:40
Jeseník

Jeseník - Hospodářská komora (HK) v Jeseníku nesouhlasí s rozhodnutím místního zastupitelstva ukončit po několika letech příprav projekt stavby regionálního akvaparku. Podle komory tato vodní atrakce oživí turistický ruch na Jesenicku a radnice by měla v přípravě stavby akvaparku pokračovat. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Okresní hospodářské komory Jeseník Bořivoj Minář. Zastupitelstvo bude o akvaparku znovu jednat v polovině prosince.
    Radnice při jednání s bankami nesehnala 50 milionů korun pro technické služby, které měly zakázku na stavbu akvaparku v hodnotě zhruba 200 milionů korun zadat. Zastupitelstvo proto minulý týden rozhodlo, že město s bankami nebude dál o úvěru vyjednávat, technickým službám neposkytne dotaci a už zahájené výběrové řízení na dodavatele stavby akvaparku bude ukončeno.
    Podle Mináře se ale turistické centrum jako Jeseník bez podobného zařízení neobejde. "Pokud vezmeme v úvahu velmi omezenou využitelnost otevřeného koupaliště v Jeseníku, které navíc bude vyžadovat rekonstrukci, a pokud zohledníme dosluhující a ztrátový krytý bazén v obci Česká Ves, je výstavba nějakého krytého koupaliště nezbytností," uvedl Minář. Zastupitelstvo Jeseníku by podle něj mělo usnesení o zastavení projektu revokovat, aby radnice mohla pokračovat v přípravě projektu.
    Město se dostalo do velmi složité situace, protože do výběrového řízení na financování části stavby akvaparku se nepřihlásila žádná banka. Mezitím však byl zahájen tendr na stavbu akvaparku. Poradci upozornili, že jednání s bankami by mohlo skončit později, než v únoru vyprší termín pro zadání zakázky. Zastupitelé proto raději rozhodli projekt ukončit. Akvapark musel být postaven do března 2015, aby město nepřišlo o evropské dotace, bez kterých stavba není myslitelná.
    Starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD) dnes ČTK řekla, že smysl by mělo revokovat usnesení o zastavení projektu stavby akvaparku pouze tehdy, pokud by město dostalo závazný příslib nejméně od dvou bank. "V tuto chvíli tomu tak není," uvedla.
    Stavbu akvaparku, který měl být na místě nynějšího městského koupaliště, město připravovalo několik let. Příprava záměru stála radnici zhruba 20 milionů korun. Jeseník měl dostat na stavbu téměř 80 milionů korun z evropských fondů, další peníze chtěl získat z darů a prodeje městského majetku, zbytek měl pokrýt padesátimilionový úvěr města.
    Zastupitelé, kteří s projektem akvaparku nesouhlasí, argumentovali nejen finanční náročností projektu, ale i tím, že v nedalekých Velkých Losinách byla zahájena stavba termálního koupaliště, které by jesenickému akvaparku konkurovalo. Jeseníku hrozilo, že kvůli stavbě bude muset vyhlásit referendum. Organizátorům petice se ale nepodařilo získat dostatek podpisů. Z analýz vyplývá, že město by muselo akvapark ročně dotovat necelými deseti miliony Kč. V částce jsou zahrnuty splátky padesátimilionového úvěru rozložené na 15 let. I pak by radnice musela ročně investovat několik milionů Kč do provozu akvaparku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články