Jeseníku se nepodařilo ani podruhé získat půjčku na akvapark

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
07.01.2014 18:00
Jeseník

Jeseník - Jeseníku se ani na druhý pokus nepodařilo získat od bank potřebnou půjčku na výstavbu akvaparku. Jednání starostky o půjčce 50 milionů korun znovu skončilo neúspěchem, banky se na financování projektu za daných podmínek nechtějí podílet. Zástupci města se pokusí ještě situaci vyřešit vydáváním směnek a změnou výběrových podmínek. Rozhodnout o tomto kroku by však museli zastupitelé. Akvapark v hodnotě 200 milionů korun plánuje město řadu let, zahájilo už i výběrové řízení. Právě otázka získání peněz však celý projekt zastavila.
    Město se snažilo získat půjčku už při otevřeném výběrovém řízení. Poté, co nedostalo žádnou nabídku, se rozhodli radní banky oslovit přímo, v jednacím řízení bez uveřejnění. "Jednací řízení zatím probíhá, ale dnes už to vypadá, že to také nedopadne úspěchem. Z hlediska bank je doba splatnosti 15 let pro ně nezvykle dlouhá. Většinou ještě argumentují tím, že zajištění samotnou stavbou je pro ně málo," řekla ČTK starostka Marie Fomiczewová (ČSSD).
    Podle starostky existuje ještě cesta takzvaného směnečného programu, kterým by si město vypomohlo do doby nového otevřeného výběrového řízení. To by mohlo poté nastavit schůdnější podmínky pro banky. Podle starostky je však cesta směnečného programu pro města velikosti Jeseníku neobvyklá. "Je to návrh, který přišel v poslední chvíli. Znamenalo by to, že město vydá směnky a dostane na přechodnou dobu peníze od investorů, u měst naší velikosti je to ale neobvyklé. Některé magistráty tuto cestu zvolily, ale města naší velikosti s tím zkušenosti žádné nemají," doplnila starostka. Dodala, že jednat o tom budou zastupitelé 23. ledna.
    Jeseničtí zastupitelé původně plán postavit ve městě akvapark zastavili kvůli problémům s penězi na konci listopadu. V prosinci však cestu znovu otevřeli, učinili tak po apelu okresní hospodářské komory a Sdružení měst a obcí Jesenicka. Podle nich se turistické centrum jako Jeseník bez akvaparku neobejde. Za projekt lobují i zástupci okolních měst a obcí.
    Akvapark město připravuje několik let, do jeho přípravy radnice vložila zhruba 20 milionů korun. Jeseník má dostat na stavbu téměř 80 milionů korun z evropských fondů, další peníze chce získat z darů a prodeje městského majetku, zbylých 50 milionů korun měl pokrýt právě úvěr od bank. Akvapark musí být postaven do března 2015, aby město nepřišlo o evropské dotace. Bez nich není stavba myslitelná.
0 komentářů
přidat komentář

Související články